Кам'янська ОДПІ інформує!
Комунікаційна податкова платформа – взаємодія з бізнесом та громадськістю в ефективному форматі
Потребуєте детальних роз’яснень законодавства?
Необхідно оперативно вирішити нагальні питання податкової сфери?
Маєте пропозиції щодо необхідності проведення певних заходів за визначеною тематикою?
Звертайтесь на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області.
Звернення від представників бізнесу та громадськості приймаються на електронну скриньку dp.ikc@tax.gov.ua.
Процедура припинення (крім спрощеної процедури) юридичної особи: подання відомостей за формою № 30-ОПП
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Пунктом 11.5 розд. ХІ Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588) визначено, що у зв’язку з ліквідацією або реорганізацією платника податків датою виникнення підстав для початку проведення контролюючими органами процедур, передбачених розд. ХІ Порядку № 1588 (із змінами), є дата отримання першого з таких документів (відомостей), зокрема:
заяви про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою № 8-ОПП від платника податків, поданої згідно з пунктами. 11.2 – 11.4 розд. ХІ Порядку № 1588;
відомостей з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань (далі – ЄДР) про рішення засновників (учасників) юридичної особи, уповноваженого ними органу про припинення юридичної особи;
судових рішень або відомостей з ЄДР, іншої інформації щодо прийняття судом рішень про порушення провадження у справі про банкрутство чи визнання банкрутом платника податків, порушення справи або прийняття рішення судом про припинення юридичної особи, визнання недійсною державної реєстрації чи установчих документів платника податків, зміну мети установи, реорганізацію платника податків.
Відповідно до абзацу першого п. 11.10 розд. ХІ Порядку № 1588 відомості про відсутність (наявність) заборгованості зі сплати податків і зборів за формою № 30-ОПП (далі – відомості за ф. № 30-ОПП) або відомості про узгодження плану реорганізації юридичної особи за формою № 31-ОПП мають бути сформовані, підписані та направлені до ЄДР до завершення строку, визначеного для заявлення кредиторами своїх вимог (у разі наявності грошових зобов’язань та/або заборгованості зі сплати податків і зборів), а також у день отримання запиту від суб’єкта державної реєстрації.
Якщо спливає строк, визначений для заявлення кредиторами своїх вимог, а також у разі отримання запиту від суб’єкта державної реєстрації достатньою підставою для підписання та направлення до ЄДР відомостей про наявність заборгованості є підтвердження наявності заборгованості хоча б в одному розділі додатка до відомостей за ф. № 30-ОПП (абзац другий п. 11.10 розд. ХІ Порядку № 1588).
За наявності заборгованості зі сплати податків і зборів додатки до відомостей за ф. № 30-ОПП надсилаються (видаються) комісії з припинення (ліквідаційній комісії, ліквідатору) або особі, відповідальній за погашення грошових зобов’язань або податкового боргу, що є такою згідно з п. 97.4 ст. 97 Податкового кодексу України, за їх зверненням. Додатки до відомостей за ф. № 30-ОПП видаються тими контролюючими органами, які їх сформували (п. 11.11 розд. ХІ Порядку № 1588).
Якщо контролюючим органом до ЄДР передано відомості про наявність заборгованості зі сплати податків і зборів, то після погашення заборгованості контролюючий орган передає до ЄДР відомості про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів (абзац п’ятий п. 11.10 розд. ХІ Порядку № 1588).
Після погашення заборгованості, направлення до ЄДР відомостей про відсутність заборгованості зі сплати податків і зборів контролюючим органом може бути здійснене після отримання відповідного запиту або звернення, зокрема, від комісії з припинення (ліквідаційної комісії, ліквідатора) або особи, відповідальної за погашення грошових зобов’язань або податкового боргу.
Такі звернення розглядаються і вирішуються у термін, встановлений Законом України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (із змінами та доповненнями), не більше одного місяця від дня їх надходження, а ті, які не потребують додаткового вивчення, – невідкладно, але не пізніше п’ятнадцяти днів від дня їх отримання.
Чи має право представник юридичної особи нерезидента отримати в КНЕДП ДПС КЕП за дорученням?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу.
Уповноважений представник юридичної особи або фізичної особи – підприємця підписує документи, необхідні для формування та видачі кваліфікованого сертифіката відкритого ключа працівнику юридичної особи або фізичної особи – підприємця.
Кваліфікований надавач електронних довірчих послуг (далі – Надавач) під час формування та видачі кваліфікованого сертифіката відкритого ключа працівнику юридичної особи або фізичної особи – підприємця здійснює ідентифікацію працівника, а також ідентифікацію особи уповноваженого представника юридичної особи або фізичної особи – підприємця відповідно до вимог цієї статті та перевіряє обсяг його повноважень за документом, що визначає повноваження уповноваженого представника юридичної особи або фізичної особи – підприємця, чи з використанням інформації, що міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань або в торговельному, банківському чи судовому реєстрі, який ведеться країною резидентства іноземної юридичної особи.
Ідентифікація особи, яка звернулася за отриманням послуги формування кваліфікованого сертифіката відкритого ключа, здійснюється, зокрема:
за особистої присутності фізичної особи, фізичної особи – підприємця чи уповноваженого представника юридичної особи – за результатами перевірки відомостей (даних) про особу, отриманими у встановленому законодавством порядку з Єдиного державного демографічного реєстру (далі – Реєстр), за паспортом громадянина України або іншими документами, виданими відповідно до законодавства про Реєстр та про документи, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи.
Враховуючи викладене, для отримання кваліфікованого електронного підпису до Надавача може звернутися лише уповноважений представник юридичної особи нерезидента.
Довідково: частина шоста ст. 22, п. 1 частини другої ст. 22 Закону України 05 жовтня 2017 року № 2155-VIII «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги» (із змінами та доповненнями).
Про декларування громадянами доходів та переваги електронних сервісів йшлося на заходах, проведених на Дніпропетровщині
Сьогодні податкова служба Дніпропетровщини на постійні основі підтримує діалог з платнками податків у різних форматах.
Так, за участі завідувачки сектора обслуговування платників м. Покрова Нікопольської державної податкової інспекції (ДПІ) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) Руслани Рибки з платниками проведено семінар.
На заході податківці учасників ознайомили з новаціями податкового законодавства, зупинились на стратегічній цілі експериментального проєкту щодо функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) в Державній податковій службі – підвищенні рівня добровільного дотримання платниками податків вимог податкового законодавства.
Під час засідань «круглого столу», які відбулись у м. Кам’янске та м. Синельникове, начальник Кам'янської ДПІ ГУ ДПС Олександр Неруш, начальник Синельниківської державної податкової інспекції ГУ ДПС Костянтин Журавель та завідувач Петропавлівського сектору обслуговування платників Синельниківської ДПІ ГУ ДПС Федір Ісайкін розглянули з платниками питання декларування доходів, отриманих фізичними особами у 2024 році, легалізації трудових відносин, переваг користування Електронним кабінетом, сервісом «Пульс», а також мобільним застосунком «Моя податкова».
Особливу увагу приділили таким формам взаємодії з бізнесом і громадськістю, як комунікаційна податкова платформа ГУ ДПС (dp.ikc@tax.gov.ua) та консультаційний центр з питань зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, який наразі активно працює і надає практичну допомогу платникам ПДВ щодо вирішення питань, пов’язаних із своєчасною реєстрацією ПН/РК в ЄРПН.
Комунікації з платниками є важливими. Це дає і громадянам, і бізнесу розуміння податкових процесів і запроваджених у законодавстві змін.
Робота триває.
Відсутня можливість з’єднання/поєднання РРО/ПРРО з платіжним терміналом (POS-терміналом): чи передбачена відповідальність за відсутність у фіскальному чеку реквізитів рядків 12 – 17?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Правові засади застосування реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та/або програмних РРО (далі – ПРРО) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлені Законом України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» із змінами та доповненнями (далі – Закон № 265) та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.
Порядок проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг встановлено ст. 3 Закону № 265.
Форму та зміст розрахункового документа визначено Положенням про форму та зміст розрахункових документів/електронних розрахункових документів, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 21.01.2016 № 13 (в редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.11.2024 № 601, далі – Положення № 13).
Пунктом 2 розд. ІІ Положення № 13 встановлено обов’язкові реквізити, які має містити фіскальний касовий чек на товари (послуги) (далі – фіскальний чек). При цьому, Положення № 13 однаково розповсюджує свою дію як на розрахункові документи, що створюються РРО, так і ПРРО.
Відповідно до абзаців дев’ятого – десятого п. 2 розд. 1 Положення № 13:
- платіжний термінал, з’єднаний з РРО/ПРРО, – сукупність платіжного терміналу та з’єднаного з ним РРО/ПРРО за допомогою будь-яких проводових або безпроводових засобів зв’язку, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних;
- платіжний термінал, поєднаний з РРО/ПРРО, – сукупність платіжного терміналу та поєднаного з ним в одному корпусі або в одному застосунку РРО/ПРРО, які у процесі обробки інформації фактично взаємодіють шляхом обміну командами, повідомленнями, пакетами даних.
Рядки 12 – 17 фіскального чека заповнюються у разі застосування під час проведення розрахунків з використанням електронного платіжного засобу (платіжної картки) платіжного терміналу, з’єднаного або поєднаного з РРО/ПРРО (п. 4 розд. ІІ Положення № 13).
Разом з тим, на даний час законодавством не встановлено обов’язку з’єднувати або поєднувати платіжний термінал (POS-термінал) з РРО/ПРРО під час його застосування, при проведені розрахунків з використанням електронних платіжних засобів (платіжних карток). Тобто, дозволяється проводити розрахунки через РРО/ПРРО та платіжний термінал (POS-термінал) які між собою не поєднані або не з’єднані.
У такому випадку те, що розрахунковий документ не буде містити інформацію про використання електронного платіжного засобу, а така інформація буде міститись у надрукованому сліпі (квитанції) безпосередньо друкованим пристроєм POS-терміналу, не буде призводити до порушення вимог щодо форми та змісту розрахункового документу.
Водночас, у випадку з’єднання або поєднання платіжного POS-терміналу з РРО/ПРРО реквізити рядків 12 –17 фіскального чека мають бути заповненні, відповідно до п. 4 розд. ІІ Положення № 13.
Таким чином, відповідальності за використання РРО/ПРРО не з’єднаного або поєднаного з POS-терміналом, у тому числі після 01.03.2025, не передбачено.
Рентна плата: за користування надрами платники Дніпропетровщини спрямували до загального фонду держбюджету понад 10,2 млн гривень
Впродовж січня – лютого 2025 року платники Дніпропетровщини поповнили загальний фонд державного бюджету рентною платою за користування надрами на суму понад 10,2 млн гривень.
Звертаємо увагу, що 20.03.2025 – останній день подання податкової декларації з рентної плати за лютий 2025 року з розрахунком, зокрема рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини.
СМКОР без зайвих питань: ефективні рішення для представників виробничої галузі Дніпропетровщини
У лютому поточного року розпочав роботу консультаційний центр з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Його основна задача – це надання консультацій щодо роботи системи моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріями оцінки ступеня ризиків (СМКОР).
Відбулася чергова онлайн зустріч з представниками підприємств, що спеціалізуються на виробництві парфумних i косметичних засобiв, а також на вирощуванні зернових, бобових та олiйних культур. Серед них були підприємці, у яких вперше зупинили реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі. Тому податківці нагадали про алгоритм роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР), ознаки безумовної реєстрації, показники позитивної податкової історії та критерії ризиковості платника податку на додану вартість (ПДВ).
В ході обговорення надано рекомендації щодо формування пакету документів та порядок його подання для підтвердження реальності господарської діяльності. Приділено увагу основним вимогам до подання та заповнення Таблиці даних платника ПДВ (Таблиця даних) (форма J1312303).
Крім того, фахівці податкової звернули увагу підприємців, що консультації з питань роботи СМКОР, алгоритмів подання повідомлень до податкових накладних/розрахунків коригування (реєстрації яких призупинено), Таблиць даних, виключення з переліку ризикових платників можна отримати за телефонами (056) 3743109, (098) 2278766, (066) 9821913 та за адресами розташування центрів обслуговування платників податкової Дніпропетровської області.
За результатом проведеного заходу представники платників податків отримали відповіді на питання, які виникали під час зустрічі.
Відкриті обговорення – ефективні рішення для бізнесу!
Збір за місця для паркування транспортних засобів: ФОПи поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини на понад 1,2 млн гривень
Протягом двох місяців поточного року до місцевих бюджетів Дніпропетровщини від фізичних осіб – платників збору за місця для паркування транспортних засобів надійшло понад 1,2 млн гривень.
Звертаємо увагу, що сума збору за місця для паркування транспортних засобів, обчислена відповідно до податкової декларації за звітний (податковий) квартал, сплачується щоквартально протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого Податковим кодексом України для подання податкової декларації.
Якщо граничний строк сплати податкового зобов’язання припадає на вихідний або святковий день, останнім днем сплати податкового зобов’язання вважається операційний (банківський) день, що настає за вихідним або святковим днем.
За допомогою Електронного кабінету можна направити запит щодо отримання відомостей з ДРФО про джерела/суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) ПДФО та ВЗ
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що у розділі «Запит про суми виплачених доходів» меню «ЕК для громадян» приватної частини Електронного кабінету можна:
- переглянути відповідь без збереження;
- завантажити відповідь у форматі PDF – інформаційна довідка, або завантажити відповідь, засвідчену кваліфікованою електронною печаткою ДПС, у вигляді пакету, який містить: відповідь на запит у електронному вигляді (форма F14191) у форматі PDF та файл формату .p7s, який містить кваліфіковану електронну печатку ДПС.
Перевірка кваліфікованого електронного підпису чи печатки для електронних документів здійснюється за допомогою онлайн сервісу перевірки кваліфікованого електронного підпису чи печатки для електронних документів за посиланням https://czo.gov.ua.
На понад 74 відсотки зросли надходження з податку на прибуток підприємств до загального фонду держбюджету від платників Дніпропетровщини
Протягом січня – лютого 2025 року до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровщини надійшло понад 591,4 млн грн податку на прибуток підприємств. Це на понад 252,3 млн грн, або на 74,4 відс. більше ніж у аналогічному періоді 2024 року.
Нагадуємо, що доходи та витрати у вигляді штрафів, пені, неустойок за порушення правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежне виконання господарського зобов’язання враховуються при визначенні фінансового результату до оподаткування згідно з правилами бухгалтерського обліку.
Поряд з цим, платник податку на прибуток, який визначає об’єкт оподаткування шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на різниці, що виникають відповідно до положень Податкового кодексу України (далі – ПКУ), повинен збільшити фінансовий результат до оподаткування на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, відшкодування збитків, компенсації неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у тому числі у сфері зовнішньоекономічної діяльності, на користь осіб, які не є платниками податку (крім фізичних осіб, які є платниками податку на доходи фізичних осіб), та на користь платників податку, які оподатковуються за ставкою 0 відс. відповідно до п. 44 підрозд. 4 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, а також на суму штрафів, пені, нарахованих контролюючими органами та іншими органами державної влади за порушення вимог законодавства.
До уваги платників!
З 05 березня 2025 року набрав чинності Закон України від 16.01.2025 № 4225-ІХ «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень», яким внесено зміни, зокрема, до статті 29 Бюджетного кодексу України, щодо віднесення до доходів загального фонду Державного бюджету України плати за проставляння апостилю, у зв’язку з чим Державною казначейською службою України відкрито рахунок на ім’я Головного управління Казначейства у м. Києві за кодом класифікації доходів бюджету 22012500 «Плата за надання інших адміністративних послуг» та відомчою ознакою «31» для зарахування плати за проставляння апостиля:
одержувач: ГУК у м.Києві/м.Київ/22012500;
код за ЄДРПОУ: 37993783;
рахунок (IBAN): UA598999980313080165031026001;
надавач платіжних послуг отримувача: Казначейство України (електронне адміністрування податків).
Руслан Кравченко обговорив з командою Представництва ЄС в Україні підготовку до скринінгу розділу 16 «Оподаткування»
Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко обговорив з командою Представництва ЄС в Україні підготовку до скринінгу розділу 16 «Оподаткування» у межах переговорного процесу щодо вступу України до ЄС. Зокрема, він зустрівся з командою Представництва ЄС в Україні: Генріком Вітфельдом, Ніколом Сібоною, Катериною Яковлевою.
«Основне питання – розділ 16 «Оподаткування» у межах переговорного процесу щодо вступу України до ЄС. ДПС активно працює над якісним виконанням поставлених перед нею завдань. Це цілий комплекс заходів, який дозволить успішно провести скринінгову двосторонню зустріч Європейської Комісії та України, що запланована на 5-6 червня в Брюсселі», – сказав Руслан Кравченко.
Насамперед йшлось про реальне наближення податкового адміністрування України до кращих європейських практик.
ДПС вже надає Мінфіну, головному виконавцю переговорного розділу 16, відповіді на Опитувальник ЄС та таблиці відповідності, презентаційні та інші матеріали.
Державна податкова служба також співпрацює з міжнародними експертами, зокрема EU4PFM, щодо майбутньої інтеграції наших IT-систем із системами ЄС.
Обговорили також стан виконання Національної стратегії доходів та заходи, спрямовані на удосконалення податкового адміністрування.
Ще одне питання, яке порушили представники ЄС, – причини перевиконання плану надходжень до державного бюджету на 22 млрд грн за два місяці.
«Розповів, що це результат реалізації комплексних заходів з початку року. Зокрема, виконання Національної стратегії доходів, боротьби зі схемами та тіньовою економікою, кадрових змін та антикорупційних заходів у ДПС. А головне – постійна та прозора комунікація з платниками податків», – сказав Руслан Кравченко.
Консультаційний центр з питань зупинення реєстрації податкових накладних: ФОПам Дніпропетровщині надані консультації з питань подання та заповнення Таблиці даних і відповідних документів
Фахівцями Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) проведена чергова онлайн зустріч на базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН (Центр), який працює для сприяння відкритому обговоренню болючих для бізнесу питань.
Цього разу до бесіди долучилися фізичні особи – підприємці, які займаються технічним обслуговуванням і ремонтом автотранспортних засобiв, вантажним автомобільним транспортом та механічним обробленням металевих виробів.
Податківці детально розглянули причини зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування (ПН/РК) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), роз’яснили правила роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) та надали практичні рекомендації платникам для уникнення зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Особливий акцент – на основних вимогах законодавства щодо правильності заповнення Таблиці даних платника податку на додану вартість (Таблиця даних) (форма J1312303), а також на необхідності подання разом із Таблицею даних пояснення з посиланням на податкову та іншу звітність платника. Наголошено, що важливим моментом під час прийняття рішень регіональною комісією є наявність у платника Заяви про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, або через які проводиться діяльність, за формою № 20-ОПП, де відображено офіс, склад, виробниче приміщення, техніку та інше, що забезпечує основну діяльність платника.
Зосередили увагу на тому, що для отримання консультації з питань роботи СМКОР, алгоритмів подання повідомлень до ПН/РК, реєстрації яких призупинено, Таблиць даних, виключення з переліку ризикових платників тощо суб’єкти господарювання можуть звертатись до Центру ГУ ДПС за телефонами (056) 3743109, (098) 2278766, (066) 9821913 та за адресами розташування центрів обслуговування платників податкової служби області.
Центр став своєрідним майданчиком для відкритого діалогу між бізнесом і податковими органами. Адже чесний бізнес – прозорі правила!
Трудові відносини з домашнім працівником: хто є платником єдиного внеску?
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) повідомляє, що домашній працівник – це фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем.
Роботодавцем є фізична особа, яка є одним із членів домогосподарства та з якою домашній працівник уклав трудовий договір.
Відносини, що виникають під час провадження діяльності, пов’язаної зі збором та веденням обліку єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок), регулюються виключно Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464), відповідно до абзацу четвертого п. 1 частини першої ст. 4 якого платниками єдиного внеску є роботодавці – фізичні особи, які забезпечують себе роботою самостійно, та фізичні особи, які використовують працю інших осіб на умовах трудового договору (контракту) (крім використання праці домашніх працівників).
Водночас, відповідно до абзацу шостого частини першої ст. 10 Закону № 2464 домашні працівники мають право на добровільну сплату єдиного внеску.
Враховуючи зазначене, домашні працівники, які виконують домашню працю у межах трудових відносин, самостійно сплачують єдиний внесок на засадах добровільності шляхом укладення договору про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.
До уваги платників ПДВ!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу.
Норми п. 198.5 ст. 198 Податкового кодексу України (далі – ПКУ):
- не застосовуються – у разі безоплатного вивезення товарів за межі митної території України у митному режимі експорту або реекспорту, якщо товари поміщені у такий режим відповідно до п. 3 (щодо товарів у вигляді продуктів їх переробки) та п. 5 частини першої ст. 86 Митного кодексу України;
- застосовуються – у разі вивезення товарів із застосуванням режиму звільнення від оподаткування, передбаченого п. 206.5 ст. 206 Податкового кодексу України.
Фізичні особи – платники туристичного збору поповнили місцеві бюджети Дніпропетровщини на понад 1,5 млн гривень
У січні – лютому 2025 року до місцевих бюджетів Дніпропетровської області від фізичних осіб – платників туристичного збору надійшло понад 1,5 млн гривень.
Нагадуємо, що ставка туристичного збору визначається у розмірі до 0,5 відсотка – для внутрішнього туризму та до 5 відсотків – для в’їзного туризму від розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, для однієї особи за одну добу тимчасового розміщення.
Особливості оподаткування доходів платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що виплачуються на його користь у вигляді заробітної плати, винагороди за гіг-контрактом, чи авторської винагороди
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Особливості оподаткування доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, регулюються п. 170.14 прим. 1 ст. 170 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Податковим агентом платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті під час нарахування (виплати) на його користь доходів у вигляді заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, укладеного у порядку, передбаченому Законом України від 15 липня 2021 року № 1667-ІХ «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 1667), є резиденти Дія Сіті.
За ставкою 5 відс. оподатковуються доходи платника податку – спеціаліста резидента Дія Сіті, що нараховуються (виплачуються) на його користь резидентом Дія Сіті починаючи з календарного місяця, наступного за календарним місяцем, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, у вигляді:
а) заробітної плати;
б) винагороди за гіг-контрактом, укладеним у порядку, передбаченому Законом № 1667, у тому числі винагороди за створення та перехід прав на твори, створені за замовленням;
в) авторської винагороди за створення службового твору та перехід прав на службові твори.
Доходи спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачені п.п. «а» – «в» п.п. 170.14 прим. 1.2 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ, що були нараховані (виплачені) у календарному місяці, в якому набуто статус резидента Дія Сіті, оподатковуються за ставкою (18 відс.), визначеною п. 167.1 ст. 167 ПКУ.
Положення п.п. 170.14 прим. 1.2 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ застосовуються до загального (річного) оподатковуваного доходу у вигляді заробітної плати чи винагороди, що нараховується (виплачується, надається) платнику податку у зв’язку з трудовими відносинами чи у зв’язку з виконанням гіг-контракту, розмір якого не перевищує еквівалент 240 тис. євро за календарний рік за офіційним курсом гривні щодо євро, встановленим Національним банком України станом на 1 січня звітного податкового року. При цьому в цілях розрахунку такого розміру до нього не включається дохід спеціаліста резидента Дія Сіті, оподаткований податковим агентом – резидентом Дія Сіті за ставкою 18 відсотків.
У разі якщо сума отриманого доходу перевищує зазначений розмір, до суми такого перевищення застосовується ставка 18 відс., при цьому платник податків зобов’язаний відобразити суму такого перевищення у складі загального місячного (річного) оподатковуваного доходу за відповідний звітний рік та подати річну декларацію про майновий стан і доходи відповідно до ПКУ і самостійно сплатити податок на доходи фізичних осіб з суми такого перевищення.
Якщо запис про втрату податковим агентом статусу резидента Дія Сіті здійснено за результатами судового оскарження рішення про втрату статусу резидента Дія Сіті, що не було скасовано, такий податковий агент зобов’язаний у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, самостійно нарахувати та сплатити (перерахувати) за власний рахунок до бюджету податок за ставкою 18 відс. щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених підпунктами «а» – «в» п.п. 170.14 прим. 1.2 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ, що були виплачені протягом періоду з дня прийняття уповноваженим органом рішення про втрату статусу резидента Дія Сіті до дня внесення запису про втрату податковим агентом статусу резидента Дія Сіті.
При цьому сума такого сплаченого податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті.
У разі якщо податковий агент – резидент Дія Сіті у відповідний календарний місяць не відповідав вимогам, визначеним пунктами 2 та 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667 (крім випадків, зазначених в абзаці першому п.п. 170.14 прим. 1.6 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ), такий податковий агент зобов’язаний у межах податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску самостійно нарахувати податок за ставкою 18 відс., щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених п.п. «а» – «б» п.п. 170.14 прим. 1.2 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ, що були нараховані (виплачені) протягом такого календарного місяця, та за власний рахунок сплатити (перерахувати) до подання податкового розрахунку податок до бюджету за вирахуванням податку, що був сплачений (перерахований) до бюджету з таких доходів.
При цьому сума такого сплаченого (перерахованого) податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті.
До 31 грудня календарного року, наступного за календарним роком, у якому податковий агент набув статусу резидента Дія Сіті відповідно до частини третьої ст. 5 Закону № 1667, положення п.п. 170.14 прим. 1.5 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ щодо податкових наслідків невідповідності вимозі, визначеній п. 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, не застосовуються. Оподаткування таких доходів спеціалістів резидента Дія Сіті здійснюється відповідно до положень п.п. 170.14 прим. 1.2 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ.
Якщо після настання терміну, визначеного абзацом першим п.п. 170.14 прим. 1.6 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ, такий податковий агент – резидент Дія Сіті продовжує не відповідати вимозі, визначеній п. 3 частини першої ст. 5 Закону №1667, такий податковий агент – резидент Дія Сіті зобов’язаний у строк, визначений для місячного податкового (звітного) періоду, самостійно нарахувати та сплатити (перерахувати) за власний рахунок до бюджету податок за ставкою (18 відс.), встановленою п. 167.1 ст. 167 ПКУ, щодо доходів спеціалістів резидента Дія Сіті, передбачених підпунктами «а» – «в» п.п. 170.14 прим. 1.2 п.170.14 ст.170 ПКУ, виплачених протягом податкових періодів, коли податковий агент не відповідав вимозі, визначеній п. 3 частини першої ст. 5 Закону № 1667, в межах останніх трьох місяців календарного року, наступного за календарним роком, в якому податковий агент набув статусу резидента Дія Сіті, за вирахуванням податку, що був сплачений (перерахований) до бюджету з таких доходів. При цьому сума такого сплаченого (перерахованого) податку податковим агентом не включається до складу загального місячного (річного) оподатковуваного доходу спеціалістів резидента Дія Сіті (абзац другий п.п. 170.14 прим. 1.6 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ).
Разом з тим, п. 2 розд. II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» (далі – Закон № 4113), передбачено, що положення абзацу другого п.п. 170.14 прим. 1.6 п. 170.14 прим. 1 ст. 170 ПКУ, застосовуються до резидентів Дія Сіті, які набувають статусу резидента Дія Сіті відповідно до частини третьої ст. 5 Закону № 1667 починаючи з першого числа місяця, наступного за місяцем набрання чинності Законом № 4113, тобто з 01 лютого 2025 року.
Частина чистого прибутку: від платників Дніпропетровщини до загального фонду державного бюджету надійшло 833,5 тис. гривень
Впродовж двох місяців поточного року від платників Дніпропетровщини до загального фонду державного бюджету надійшло 833,5 тис. грн частини чистого прибутку.
Нагадуємо, що з 24 грудня 2024 року набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 04.11.2024 № 549 «Про затвердження Змін до форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку», зареєстрований у Міністерстві юстиції України 20.11.2024 за № 1745/43090 (зі змінами, внесеними наказом Міністерства фінансів України від 27.11.2024 № 609 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 04 листопада 2024 року за № 549», зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 27.11.2024 за № 1796/43141), яким внесені зміни до форми Розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку.
Платники Дніпропетровщини поповнили загальний фонд державного бюджету податком на доходи фізичних осіб майже на 1,7 млрд гривень
Протягом січня – лютого 2025 року до загального фонду державного бюджету платники Дніпропетровської області спрямували майже 1,7 млрд грн податку на доходи фізичних осіб (ПДФО). У порівнянні з відповідним періодом 2024 року надходження зросли на понад 361,1 млн грн або на 27 відсотків, зазначила в. о. начальника Головного управління ДПС у Дніпропетровській області Теодозія Чернецька.
Звертаємо увагу, що дохід, отриманий платником ПДФО – фізичною особою у вигляді плати за договором про встановлення земельного сервітуту включається до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу такого платника як інший дохід та оподатковується ПДФО та військовим збором на загальних підставах.
При цьому сплата (перерахування) до бюджету ПДФО та військового збору, утриманого податковим агентом з доходу у вигляді плати за користування земельною ділянкою, щодо якої встановлений земельний сервітут, здійснюється таким агентом за своїм місцезнаходженням.
Електронний сервіс предзаповнення податкової декларації про майновий стан і доходи для фізичних осіб – платників податків
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) звертає увагу, що для допомоги платникам податків – фізичним особам при складанні податкової звітності Державна податкова служба України розробила відеоролик «Предзаповнення декларації про майновий стан і доходи за даними інформаційних баз ДПС та подання її до контролюючого органу».
Відеоролик містить покрокову інструкцію щодо порядку заповнення декларації при використанні електронного сервісу в електронному кабінеті у розділі «ЕК для громадян».
Переглянути відеоролик можна за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/videogalereya/videouroki/10954.html
Деклараційна кампанія 2025: отримайте довідку про доходи за допмогою сервісу «ЕК для громадян»
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що електронні сервіси ДПС надають можливість платникам оперативно отримати необхідну інформацію.
Так, в Електронному кабінеті можна швидко отримати довідку про суми нарахованих та виплачених доходів.
Для цього:
► увійдіть до приватної частини Електронного кабінету за посиланням https://cabinet.tax.gov.ua або через вебпортал ДПС https://tax.gov.ua.
Доступ до приватної частини Електронного кабінету надається після проходження користувачем електронної ідентифікації онлайн з використанням КЕП, через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID та BankID), за допомогою Дія Підпис або «хмарного» КЕП;
► зайдіть до меню «ЕК для громадян» та оберіть вкладку «Запит про суми виплачених доходів»;
► заповніть всі реквізити та вкажіть необхідний період;
► збережіть документ та підпишіть його за допомогою КЕП;
► натисніть «Відправити»;
► після обробки запиту до Електронного кабінету направляється файл-відповідь, який містить відомості з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору.
Цінуйте свій час та користуйтеся сервісами ДПС!
Завдяки сучасним технологіям зростає якість та швидкість надання адміністративних послуг в контролюючих органах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) нагадує, що у Правобережному ЦОПі Дніпровської ДПІ ГУ ДПС запроваджено використання сканеру, який дозволяє зчитування з мобільного пристрою штрих-коду, що генерується за допомогою застосунку «Дія». Це прискорює отримання електронних копій цифрових документів та забезпечує надання більш якісних адміністративних послуг платникам податків.
Після проведеного аналізу результатів застосування такого пристрою, сканерами будуть забезпечені інші ЦОПи Дніпропетровської області.
Чи можуть контролюючі органи надавати третім особам інформацію стосовно суб’єкта господарювання та фізичної особи (у т. ч. як «публічну інформацію»)?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Контролюючі органи згідно з чинним законодавством можуть надавати інформацію про платників податків третім особам лише у межах та у спосіб, передбачений законами України «Про інформацію», «Про доступ до публічної інформації», «Про захист персональних даних», а також Податковим кодексом України (далі – ПКУ).
Згідно з нормами ПКУ посадові особи контролюючих органів зобов’язані не допускати розголошення інформації з обмеженим доступом, що одержується, використовується, зберігається під час реалізації функцій, покладених на контролюючі органи.
Не вважається розголошенням інформації з обмеженим доступом та/або поширенням персональних даних без згоди суб’єкта персональних даних надання контролюючим органом за запитом органу місцевого самоврядування звітності у розрізі платників податків протягом 20 днів з моменту отримання ним запиту.
Розпорядники інформації, які володіють інформацією про особу, зобов’язані надавати її безперешкодно і безкоштовно на вимогу осіб, яких вона стосується, крім випадків, передбачених законом.
Згідно з Законом України «Про інформацію» інформацією з обмеженим доступом є конфіденційна, таємна та службова інформація.
Умови, за яких платник включається до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що юридична особа та ФОП включаються до Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства включаються за умови відповідності всім вимогам, визначеним п.п. 69.41.1 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі – ПКУ), та критеріям, визначеним п.п. 69.41.2 п.п. 69.41 п. 69 підрозд. 10 розд. XX «Перехідні положення» ПКУ, залежно від обраної системи оподаткування.
Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, повідомляє платника податків про включення/виключення його до/з Переліку платників податків з високим рівнем добровільного дотримання податкового законодавства шляхом надсилання через Електронний кабінет такому платнику податків інформаційного повідомлення.
Місцеві бюджети Дніпропетровщини платники транспортного податку поповнили на понад 4,1 млн гривень
Протягом перших двох місяців 2025 року платники транспортного податку спрямували до місцевих бюджетів Дніпропетровської області понад 4,1млн гривень.
Нагадуємо, що у разі незаконного заволодіння третьою особою легковим автомобілем, який є об’єктом оподаткування, транспортний податок за такий легковий автомобіль не сплачується з місяця, наступного за місяцем, в якому мав місце факт незаконного заволодіння легковим автомобілем, якщо такий факт підтверджується відповідним документом про внесення відомостей про вчинення кримінального правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, виданим уповноваженим державним органом.
У разі повернення легкового автомобіля його власнику (законному володільцю) податок за такий легковий автомобіль сплачується з місяця, в якому легковий автомобіль було повернено відповідно до постанови слідчого, прокурора чи рішення суду. Платник транспортного податку зобов’язаний надати контролюючому органу копію такої постанови (рішення) протягом 10 днів з моменту отримання.
Від платників Дніпропетровщини за видобування кам’яного вугілля до загального фонду держбюджету надійшло понад 52,6 млн грн рентної плати
Впродовж січня – лютого поточного року до загального фонду державного бюджету від платників Дніпропетровської області за видобування кам’яного вугілля надійшло понад 52,6 млн грн рентної плати. Порівняно з відповідним минулорічним періодом надходження збільшились на понад 1,3 млн грн, або на 2,6 відсотки.
Нагадуємо, що 20.03.2025 – останній день подання за лютий 2025 року, зокрема податкової декларації з рентної плати з розрахунком за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини.
Доступ до публічної інформації
Протягом січня – лютого 2025 року до ГУ ДПС надійшло 63 запитів на отримання публічної інформації. У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року кількість запитів зменшилась на 10 одиниць (у січні – лютому 2024 року – 73 запитів).
Згідно з аналізом результатів опрацювання запитів на публічну інформацію:
- 58 – задоволено, з наданням інформації або відкритої інформації (у т.ч. 4 перейшли по терміну виконання з грудня 2024 року), з них 2 запита не відповідали вимогам ст. 1 Закону України від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації», про що запитувачам надані відповідні роз’яснення ;
- 5 – знаходиться на виконанні.
З метою поліпшення інформаційного обміну з платниками податків при ГУ ДПС діє електронна поштова скринька dp.publicinfo@tax.gov.ua, запити на публічну інформацію з якої протягом кожного робочого дня приймаються працівниками контролюючого органу.
Крім того, для забезпечення прозорості діяльності ГУ ДПС забезпечено оприлюднення публічної інформації у формі 4 наборів відкритих даних на «Єдиному державному вебпорталі відкритих даних», data.gov.ua та субсайті «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області»:
· Інформація про структуру (організаційну структуру) розпорядника інформації;
· Звіти, в тому числі щодо задоволення запитів на інформацію;
· Інформація із системи обліку публічної інформації;
· Реєстр наборів даних, що перебувають у володінні розпорядника інформації.
Оприлюднені набори даних підтримується у актуальному стані.
Результати опрацювання інформації, отриманої від ДПС України, сервісу «Пульс» державної установи «Урядовий контактний центр» та «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА»
Управлінню організації роботи Головного управління ДПС у Дніпропетровській області доручено організацію якісного та своєчасного розгляду інформації, яка надходить засобами спеціалізованої автоматизованої системи – сервіс «Пульс» від Контакт – центру ДПС.
Всього у січні – лютому 2025 року до сервісу «Пульс» на розгляд надійшла 31 інформаційна картка зі зверненнями від фізичних і юридичних осіб щодо дій або бездіяльності працівників структурних підрозділів ГУ ДПС (далі – звернення).
У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року загальна кількість звернень платників податків на сервіс «Пульс» у 2025 році зменшилась на 37 одиниці (січень – лютий 2024 року – 68 карток).
Найбільшу питому вагу складають звернення з наступних питань:
- Щодо нарахувань в ІКП – 13 звернень (42%);
- Щодо отримання адміністративної послуги – 9 звернення (29 %);
- Щодо роботи ЦОП – 1 (3,2%);
- Відмова у реєстрації звітності в електронному вигляді – 1 (3,2%)
- Не надання відповіді на усні або письмові звернення – 6 звернення (19,4 %)
- питання реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних – 1 звернення (3,2 %).
У січні – лютому 2025 року ГУ ДПС забезпечено своєчасний розгляд 39 звернень, які надійшли на розгляд від державної установи «Урядовий контактний центр» і 7 звернень, що надійшли на «Гарячу лінію голови Дніпропетровської ОДА».
Загальна тематика 39 письмових звернень, які надійшли на розгляд від державної установи «Урядовий контактний центр»:
- питання щодо сплати земельного податку, податку на додану вартість, податку на майно, єдиного внеску – 12 (30,8%);
- надання податкових консультацій оподаткування спадщини та інші питання - 6 (15,4%);
- податкова заборгованість - 4 (10,2%);
- контрольно-перевірочна робота – 3 (7,7%);
- податкова знижка - 2 (5,1%);
- отримання чи відмова від реєстраційного номера облікової картки платника податків – 2 (5,1%);
- отримання довідки про доходи – 1 (2,6%);
- інші питання – 9 (23,1%).
На «Гарячу лінію голови Дніпропетровської ОДА» надійшло 7 звернень. Загальна тематика письмових звернень, які надійшли на розгляд від "Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА":
- податок на майно – 5 звернень (71,4%);
- інші питання – 2 (28,6%).
У січні – лютому 2025 року від державної установи «Урядовий контактний центр» надійшло 27 звернень, на «Гарячу лінію голови Дніпропетровської ОДА» – 2 звернення.
Звернення громадян
Розгляд звернень громадян – важливий вектор роботи податкових органів.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) здійснюється розгляд звернень громадян, які надійшли, як у письмовому так і в електронному вигляді на електронні поштові скриньки, у тому числі dp.zvernennya@tax.gov.ua, безпосередньо до ГУ ДПС, за завданням ДПС України та від державної установи «Урядовий контактний центр», «Гарячої лінії голови Дніпропетровської ОДА» та сервісу «Пульс».
Так, у січні – лютому 2025 року до ГУ ДПС надійшло 131 звернення громадян, з них: 131 заява.
Загальна тематика письмових звернень:
- інформування про ухилення від сплати податків – 70 звернень (53,4%);
- контрольно-перевірочна робота – 12 звернень (9,2%);
- податок на майно – 17 звернень (13%)
- аграрна політика та земельні відносини – 7 звернень (5,3%);
- інші питання – 25 звернень (19,1%).
У порівнянні з аналогічним періодом 2024 року загальна кількість звернень платників податків у 2025 році зменшилась на 15 одиниць (січень – лютий 2024 – 146 звернень).
На виконання статей 22 та 23 Закону України від 02 жовтня 1996 року № 393/96-ВР «Про звернення громадян» (далі – Закон № 393) в ГУ ДПС передбачено проведення особистого прийому громадян керівниками ГУ ДПС та керівниками структурних підрозділів ГУ ДПС.
Прийом громадян проводиться відповідно до затвердженого графіку, не рідше двох разів на місяць.
У січні – лютому 2025 року посадовими особами ГУ ДПС проведено 1 особистий прийом громадян.
Військовий збір: понад 1,2 млрд грн отримав загальний фонд держбюджету від платників Дніпропетровщини
У січні – лютому 2025 року від платників Дніпропетровської області до загального фонду державного бюджету надійшло понад 1,2 млрд грн військового збору. Надходження виросли у порівнянні з січнем – лютим 2024 року на понад 870,8 млн грн, темп росту – 351,2 відсотки.
Нагадуємо, що військовий збір сплачується (перераховується) платниками за такими кодами класифікації доходів бюджету:
- 11011000 – «Військовий збір (крім військового збору, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ Податкового кодексу України (далі – ПКУ), фізичними особами – підприємцями та юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування)» – для податкових агентів;
- 11011001 – «Військовий збір (крім військового збору, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ, фізичними особами – підприємцями та юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування)», що сплачується фізичними особами за результатами річного декларування;
- 11011600 – «Військовий збір, що підлягає сплаті платниками, зазначеними у п.п. 4 п.п. 1.3 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. ХХ ПКУ» – для податкових агентів;
- 11011700 – «Військовий збір, що підлягає сплаті фізичними особами – підприємцями, які перебувають на спрощеній системі оподаткування»;
- 11011800 – «Військовий збір, що підлягає сплаті юридичними особами, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (ІІІ група)».
Руслан Кравченко: З початку року ДПС відшкодувала 28,7 млрд грн ПДВ – працюємо над збереженням тенденції
Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко зустрівся з бізнесом Одещини. На зустрічі з понад 80 представниками бізнесу, асоціацій та громадських організацій регіону разом із начальником Одеської ОВА Олегом Кіпером обговорили всі виклики, що постають перед підприємцями області.
«Почну з головного! Мав достатньо часу проаналізувати роботу ГУ ДПС в Одеській області. Результатами не задоволений», – сказав Руслан Кравченко.
За неналежну організацію роботи по своїх напрямах буде звільнено із займаних посад двох заступників начальника – Миколу Бородюка та Анара Алескерова.
Також під час зустрічі Голова ДПС отримав скаргу на роботу ГУ ДПС в Одеській області від бізнесу. Зокрема, підприємство «Одесавинпром» порушило питання щодо, на їхню думку, неправомірної діяльності працівників ГУ ДПС у частині контролю за обігом підакцизної продукції, а саме виноматеріалів.
«Вся інформація, озвучена представником бізнесу, буде перевірена. Вже дав відповідне доручення профільним департаментам. У разі виявлення порушень до винних осіб будуть застосовані заходи відповідно до законодавства», – додав Голова ДПС.
Обговорили питання адміністрування ПДВ та його відшкодування. Представники бізнесу порушили питання щодо неправомірної відмови у відшкодуванні ПДВ та затримку у попередні роки.
«З початку року вже маємо позитивну динаміку. Два місяці поспіль не лише перевиконуємо план надходжень до бюджету, а і стабільно відшкодовуємо ПДВ. У січні – лютому відшкодували понад 28,7 млрд грн. Працюємо над збереженням цієї тенденції і надалі», – додав Руслан Кравченко.
Вдосконалення роботи Системи моніторингу критеріїв оцінки ризиків (СМКОР) та виконання судових рішень також серед постійних запитань бізнесу.
Руслан Кравченко розповів підприємцям про всі ініціативи ДПС, спрямовані на зменшення випадків блокування податкових накладних та спрощення виходу підприємств з ризикових. Вже подані ініціативи ДПС до Мінфіну. ДПС також конкретизувала перелік підстав для віднесення платника до ризикових. Оновлено довідник кодів ризиковості платників податків. Їх використовують комісії при розгляді питань щодо відповідності платника критеріям ризиковості.
«Моя позиція незмінна – сумлінний бізнес повинен працювати без перешкод, створюючи нові робочі місця та наповнюючи бюджети», – зауважив Руслан Кравченко.
Дайджест "Події тижня"
03.03.2025
На зустрічах податківців Дніпропетровщини з платниками – про легалізацію трудових відносин, майнові податки, сплату МПЗ та послуги консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН
З урахуванням цілей, визначених Національною стратегією доходів до 2030 року, на Дніпропетровщині фахівцями обласної податкової служби проводяться комунікаційні заходи з платниками податків.
На семінарах, проведених у містах Дніпрі, Самар, Синельникове та у Кам’янському районі за участі керівного складу Дніпровської державної податкової інспекції (ДПІ) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС), Покровського сектору обслуговування платників Синельниківської ДПІ ГУ ДПС, Жовтоводського сектору обслуговування платників Кам’янської ДПІ ГУ ДПС платників проінформовано про основні новації податкового законодавства, особливості сплати плати за землю, нарахування мінімального податкового зобов’язання.
03.03.2025
Роз’яснення щодо алгоритму роботи СМКОР отримали представники бізнесу Новомосковського, Криворізького та Дніпровського районів
На базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Центр) відбулася чергова онлайн зустріч з платниками Новомосковського, Криворізького та Дніпровського районів.
04.03.2025
Завдяки сучасним технологіям зростає якість та швидкість надання адміністративних послуг в контролюючих органах
У Правобережному ЦОПі Дніпровської ДПІ Головного управління ДПС у Дніпропетровській області запроваджено використання сканеру, який дозволяє зчитування з мобільного пристрою штрих-коду, що генерується за допомогою застосунку «Дія». Це прискорює отримання електронних копій цифрових документів та забезпечує надання більш якісних адміністративних послуг платникам податків.
Детальніше: ⇒Субсайт ⇒Фейсбук ⇒Ютуб
04.03.2025
На онлайн зустрічі з платниками ПДВ обговорили особливості заповнення таблиці даних з урахуванням галузевої специфіки
Чергова зустріч фахівців податкової Дніпропетровщини з представниками підприємств Самарівського, Кам’янського та Криворізького районів регіону пройшла на базі консультаційного центру з питань зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН (консультаційний центр), який працює для сприяння відкритому обговоренню питань, що хвилюють бізнес. На захід завітали підприємства, які займаються вирощуванням зернових культур, виробництвом металевих конструкцій, машин та устаткування.
06.03.2025
Комунікаційна_податкова_платформа: податківці надали роз’яснення щодо включення юридичної особи до Реєстру неприбуткових установ та організацій
За зверненням громадської організації на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у форматі онлайн податківцями Криворізького району проведено зустріч. Розглядали питання отримання юридичною особою статусу неприбуткової, а також порядок включення такої організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
07.03.2025
Про декларування доходів, спрощену систему оподаткування, електронні сервіси та інформаційні джерела - під час зустрічі з платниками
Фахівці Дніпровської державної податкової інспекції (ДПІ) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) провели зустріч з представниками бізнесу, які здійснюють свою діяльність у торговому центрі «Арніка» у місті Дніпро. Під час заходу податківці розповіли про кампанію декларування – 2025. Зупинились, зокрема, на підставах для подання податкової декларації про майновий стан і доходи (Декларація), граничних термінах сплати податкових зобов’язань, визначених у Декларації за 2024 рік, праві на податкову знижку за наслідками звітного податкового року тощо.
07.03.2025
Податківці Дніпропетровщини на зустрічі з представниками бізнесу торговельної сфери м. Дніпро відповіли на питання щодо застосування РРО/програмних РРО
Фахівці управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС), зустрілися із суб’єктами господарювання двох торговельних центрів у м. Дніпро. Обговорювали нагальну тему, як для бізнесу, так і податкової служби. Спілкувались про застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та програмних РРО (ПРРО) під час здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі.
26,8 млн чеків в середньому на день у лютому – фіскалізація розрахунків продовжує динаміку зростання
У лютому 2025 року середньоденна сума виторгів, здійснених із застосуванням реєстраторів розрахункових операцій, склала 14 млрд гривень. Цей показник майже сягнув рівня найбільшого за обсягами продажів місяця – грудня 2024 року.
Загалом, порівняно з лютим минулого року, ця сума зросла на 23%, і на 10 % вища за показник січня 2025 року.
Така динаміка є результатом контролю податківців за повнотою проведення суб’єктами господарювання розрахунків через РРО/ПРРО.
Зростає щомісяця і середньоденна кількість чеків – у лютому 2025 року зафіксовано 26,8 млн шт на день.
Для порівняння: у лютому 2024 року було 24,7 млн шт чеків, у січні 2025 року – 25,2 млн штук.
Дякуємо сумлінним платникам податків!
Податківці Дніпропетровщини на зустрічі з представниками бізнесу торговельної сфери м. Дніпро відповіли на питання щодо застосування РРО/програмних РРО
Фахівці управління податкового аудиту Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) сьогодні, 06.03.2025, зустрілися із суб’єктами господарювання двох торговельних центрів у м. Дніпро.
Обговорювали нагальну тему, як для бізнесу, так і податкової служби. Спілкувались про застосування реєстраторів розрахункових операцій (РРО) та програмних РРО (ПРРО) під час здійснення розрахункових операцій у готівковій та/або безготівковій формі.
Формат комунікацій – діалог. Платників цікавили питання щодо можливості обрання у своїй діяльності для розрахунків з клієнтами касових апаратів, а саме: класичного РРО або ПРРО, їх переваги, особливості застосування, відмінності. Учасники зустрічей також отримали фахові відповіді на запитання, які стосувалися: умов проведення розрахункових операцій, що не потребують використання зареєстрованих РРО або ПРРО; переліку документів, що повинні зберігатись на господарській одиниці, а також документу, який необхідно видати споживачу у разі повернення товару.
Податківці наголосили, що видача продавцем та отримання споживачем товарів і послуг фіскальних чеків – це один з маркерів ознак ведення чесного бізнесу та легального продажу товарів, а також захисту прав покупців. Видача фіскального чеку при кожному розрахунку має стати звичайною нормою для нашого бізнесу.
Суб’єктам господарювання нагадали про інформаційні ресурси та джерела податкової служби Дніпропетровщини, які надають можливість платникам отримати актуальну та оперативну інформацію, а також роз’яснення норм законодавства. Наразі налаштування дорожніх карт по веденню бізнесу у рамках правового поля – один із ключових напрямків роботи профільних підрозділів ГУ ДПС.
Податкова служба регіону завжди відкрита до комунікацій з платниками для спільного вирішення проблемних питань бізнесу.
Про декларування доходів, спрощену систему оподаткування, електронні сервіси та інформаційні джерела - під час зустрічі з платниками
Фахівці Дніпровської державної податкової інспекції (ДПІ) Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (ГУ ДПС) провели зустріч з представниками бізнесу, які здійснюють свою діяльність у торговому центрі «Арніка» у місті Дніпро.
Під час заходу податківці розповіли про кампанію декларування – 2025. Зупинились, зокрема, на підставах для подання податкової декларації про майновий стан і доходи (Декларація), граничних термінах сплати податкових зобов’язань, визначених у Декларації за 2024 рік, праві на податкову знижку за наслідками звітного податкового року тощо.
Обговорили особливості перебування фізичних осіб – підприємців на спрощеній системі оподаткування та розглянули актуальні питання, які виникають у ході ведення господарської діяльності.
Окремо повідомили про переваги електронних сервісів ДПС України.
«Для більш зручного та ефективного ведення бізнесу слід користуватися електронними сервісами ДПС України. За їх допомогою платники податків можуть надсилати податкову звітність, заяви, запити, а також мають можливість контролювати в режимі реального часу свої податкові зобов’язання та вчасно сплачувати їх», - наголосив начальник Дніпровської ДПІ ГУ ДПС Анатолій Городніков.
Податківці акцентували увагу, що для інформаційної підтримки платників у податковій службі Дніпропетровщини працюють номери телефонів «гарячих ліній», за якими платники можуть отримати консультації.
Зазначили, що актуальна та оперативна інформація щодо новацій податкового законодавства, розміщена на інформаційних ресурсах ГУ ДПС. Це субсайт «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» вебпорталу ДПС України, сторінки «ДПС у Дніпропетровській області» у соціальній мережі Facebook та «Головне управління ДПС у Дніпропетровській області» на YouTube-каналі.
Відкритий діалог податківців з бізнесом триває!
Новації 2025: єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що у 2025 році відновлено обов’язок щодо сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування (далі – єдиний внесок, ЄВ) за себе на загальних підставах для фізичних осіб – підприємців, фізичних осіб, які провадять незалежну професійну діяльність та членів фермерського господарства.
Фізичні особи – підприємці платники єдиного податку визначають базу нарахування єдиного внеску самостійно не більше максимальної величини бази нарахування ЄВ. При цьому сума ЄВ повинна бути не менше мінімального страхового внеску: у 2025 році – від 1760 грн до 35200 гривень.
Фізичні особи – підприємці, крім платників єдиного податку, особи, які провадять незалежну професійну діяльність, члени фермерського господарства – сплачують ЄВ у розмірі 22 відсотка від суми доходу (прибутку), отриманої від відповідної діяльності. При цьому сума ЄВ повинна бути не менше мінімального страхового внеску (у 2025 році – 1760 грн) за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).
Довідково: Закон України від 19 листопада 2024 року № 4059-IX «Про Державний бюджет України на 2025 рік».
Які пільги з ПДФО і військового збору мають фізичні особи – волонтери?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу фізичної особи – платника податку на доходи фізичних осіб не включаються такі доходи:
- кошти або вартість майна (послуг), що надаються фізичній особі – волонтеру, з якою укладено договір про провадження волонтерської діяльності, в частині витрат неприбуткової організації, що залучає до своєї діяльності волонтерів, на проведення медичного огляду та вакцинації волонтера, інших лікувально-профілактичних заходів, безпосередньо пов’язаних з наданням волонтерської допомоги такою особою відповідно до Закону України «Про волонтерську діяльність» (далі – Закон);
- відшкодування неприбутковою організацією особі – волонтеру, з якою укладено договір про провадження волонтерської діяльності, документально підтверджених витрат, пов’язаних з наданням волонтерської допомоги, у розмірі та відповідно до переліку, що передбачені ст. 11 Закону.
Формування загального оподатковуваного доходу та витрат особи, яка провадить незалежну професійну діяльність
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що у фізичної особи, яка провадять незалежну професійну діяльність, оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом (винагородою) і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження певного виду незалежної професійної діяльності.
Для приватних виконавців оподатковуваним доходом вважається сукупний чистий дохід, тобто різниця між доходом, що складається із сум винагороди, отриманої відповідно до Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», і документально підтвердженими витратами, необхідними для провадження незалежної професійної діяльності.
У разі неотримання довідки про взяття на облік особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, об’єктом оподаткування є доходи, отримані від такої діяльності без урахування витрат.
Остаточний розрахунок податку на доходи фізичних осіб за звітний податковий рік здійснюється платником самостійно згідно з даними, зазначеними в податковій декларації, в якій поряд з доходами від провадження незалежної професійної діяльності повинні зазначатися інші доходи з джерел їх походження з України та іноземні доходи, а також відомості про суми єдиного внеску, нарахованого на доходи від провадження незалежної професійної діяльності в розмірах, визначених відповідно до закону.
Фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, зобов’язані вести облік доходів і витрат від такої діяльності. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через Електронний кабінет.
Так, у графі 1 типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, зазначається дата запису. Записи ведуться у хронологічному порядку;
- у графі 2 відображається сума доходу, отриманого від здійснення незалежної професійної діяльності, зокрема, кошти, що надійшли на поточний рахунок, у касу платника податків та/або отримано готівкою, сума заборгованості, за якою минув строк позовної давності, вартість безоплатно отриманих товарів (робіт, послуг);
- у графі 3 вказується сума повернутих особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, коштів за товари (роботи, послуги) та/або повернутої передплати;
- у графі 4 вказується сума, яка розраховується як різниця між отриманим доходом від здійснення незалежної професійної діяльності (графа 2) та сумою повернутих особою, яка провадить незалежну професійну діяльність, коштів за товари (роботи, послуги) (графа 3);
- інформація про документально підтверджені витрати, пов’язані з господарською діяльністю або провадженням незалежної професійної діяльності, зазначається у графах 5 – 10;
- у графі 11 зазначається сума чистого оподаткованого доходу, яка розраховується як різниця між загальною сумою отриманого доходу, яка підлягає декларуванню (графа 4) та сумою документально підтверджених витрат, пов’язаних з провадженням незалежної професійної діяльності (графи 6, 7, 8, 9, 10).
Дані обліку доходів і витрат заповнюються з наростаючим підсумком у гривнях з копійками та використовуються для заповнення річної податкової декларації про майновий стан і доходи.
Отже, чистий оподаткований дохід розраховується як різниця між загальною сумою отриманого доходу та загальною сумою документально підтверджених витрат.
Довідково: пункти 178.3, 178.6 та 178.7 ст. 178 Податкового кодексу України, наказ Міністерства фінансів України від 13.05.2021 № 261 «Про затвердження типової форми, за якою здійснюється облік доходів і витрат фізичними особами - підприємцями і фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, та Порядку її ведення».
Фізична особа одночасно отримує пенсію з Пенсійного фонду України та заробітну плату: чи є право на ПСП?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що платники податків мають право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги (далі – ПСП).
Податкова соціальна пільга застосовується до нарахованого платнику податку на доходи фізичних осіб (далі – податок) місячного доходу у вигляді заробітної плати тільки за одним місцем його нарахування (виплати).
Платник податку подає роботодавцю заяву про самостійне обрання місця застосування ПСП.
Разом з цим, ПСП не може бути застосована до:
- доходів платника податку, інших ніж заробітна плата;
- заробітної плати, яку платник податку протягом звітного податкового місяця отримує одночасно з доходами у вигляді стипендії, грошового чи майнового (речового) забезпечення учнів, студентів, аспірантів, ординаторів, ад’юнктів, військовослужбовців, що виплачуються з бюджету;
- доходу самозайнятої особи від провадження підприємницької діяльності, а також іншої незалежної професійної діяльності.
З урахуванням зазначеного, фізична особа, яка одночасно з доходами у вигляді пенсії з Пенсійного фонду України отримує доходи у вигляді заробітної плати, має право на зменшення суми загального місячного оподатковуваного доходу, отримуваного від одного роботодавця у вигляді заробітної плати, на суму податкової соціальної пільги за умови дотримання вимог п.п. 169.1 ст. 169 Податкового кодексу України (далі – ПКУ) та подання роботодавцю заяви про застосування ПСП.
Довідково: норми визначені п. 169.1 ст. 169 ПКУ.
Дніпропетровщина: на податковому обліку – понад 291,6 тис. юридичних осіб та самозайнятих осіб
У Головному управлінні ДПС у Дніпропетровській області (далі – ГУ ДПС) станом на 01.03.2025 обліковувалось 291 605 платників податків: юридичних осіб та самозайнятих осіб. Порівняно з 2024 роком загальна кількість зареєстрованих платників збільшилась на понад 9,4 тис. осіб (станом на 01.03.2024 – 282 179 особи).
Юридичних осіб станом на 01.03.2025 зареєстровано у кількості 120 921 особа. У порівнянні з 2024 роком їх кількість зросла на понад 2,3 тис. осіб (станом на 01.03.2024 – 118 580 осіб).
Крім того, на податковому обліку в ГУ ДПС станом на 01.03.2025 перебувало 170 684 самозайняті особи, що у порівнянні з 2024 роком на понад 7,0 тис. осіб більше (станом на 01.03.2024 – 163 599 осіб).
Нагадуємо, що з метою проведення податкового контролю платники податків підлягають реєстрації або взяттю на облік у контролюючих органах за місцезнаходженням юридичних осіб, відокремлених підрозділів юридичних осіб, місцем проживання особи (основне місце обліку), а також за місцем розташування (реєстрації) їх підрозділів, рухомого та нерухомого майна, об’єктів оподаткування або об’єктів, які пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність (неосновне місце обліку).
Податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Об’єктами оподаткування і об’єктами, пов’язаними з оподаткуванням, є майно та дії, у зв’язку з якими у платника податків виникають обов’язки щодо сплати податків та зборів. Такі об’єкти за кожним видом податку та збору визначаються згідно з відповідним розділом Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Платник податків зобов’язаний стати на облік у відповідних контролюючих органах за основним та неосновним місцем обліку, повідомляти про всі об’єкти оподаткування і об’єкти, пов’язані з оподаткуванням, контролюючі органи за основним місцем обліку згідно з порядком обліку платників податків.
Довідково: п. 45.2 ст. 45 ПКУ, п. 63.3 ст. 63 ПКУ.
До уваги платників ПДВ!
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Нормами п. 6 прим. 1 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 (далі – Порядок зупинення) визначено наступне.
У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про невідповідність платника податку на додану вартість (ПДВ, податок) критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, поданих платником ПДВ для підтвердження невідповідності критеріям ризиковості платника податку, або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника ПДВ критеріям ризиковості платника податку, наступного робочого дня після дати прийняття такого рішення підлягають автоматичній реєстрації ПН/РК в ЄРПН.
Для цього необхідно, щоб одночасно виконувалися такі умови:
- реєстрацію таких ПН/РК зупинено на підставі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з рішеннями, прийнятими починаючи з дати останнього включення платника ПДВ в перелік платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника податку;
- дата подання для реєстрації в ЄРПН таких ПН/РК припадає на період, що не перевищує 180 днів до дати подання інформації та копій документів, за результатами розгляду яких прийняте рішення про невідповідність критеріям ризиковості платника ПДВ або рішення про відповідність критеріям ризиковості платника ПДВ, якщо щодо такого рішення комісією центрального рівня задоволено скаргу та скасовано рішення комісії регіонального рівня про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника ПДВ;
- на початок операційного дня, протягом якого здійснюється така автоматична реєстрація в ЄРПН, операції в таких ПН/РК не відповідають критеріям ризиковості здійснення операцій згідно з додатком 3* та стосовно платника податку відсутнє чинне рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
- щодо таких ПН/РК платника ПДВ комісією регіонального рівня не прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 № 520 (із змінами) (далі – Порядок прийняття рішень);
- у день такої автоматичної реєстрації в ЄРПН наявна сума ПДВ, на яку платник податку має право зареєструвати такі ПН/РК в ЄРПН, обчислена відповідно до п.п. 200 прим.1.3 або 200 прим. 1.9 ст. 200 прим. 1 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Згідно з п. 16 прим. 1 Порядку зупинення у разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про врахування таблиці даних платника ПДВ відповідно до п. 16 Порядку зупинення або прийняття комісією центрального рівня рішення про задоволення скарги та скасування рішення комісії регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника ПДВ, ПН/РК, реєстрація яких зупинена відповідно до п. 1 додатка 3* до дня, що передує даті прийняття рішення про врахування таблиці даних платника ПДВ або рішення про неврахування таблиці даних платника ПДВ, якщо стосовно такого рішення комісією центрального рівня задоволено скаргу та скасовано рішення комісії регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника ПДВ, підлягають автоматичній реєстрації в ЄРПН на п’ятий робочий день, що настає за днем прийняття такого рішення, якщо одночасно виконуються такі умови:
- відсутнє рішення контролюючого органу про неврахування такої таблиці даних платника ПДВ відповідно до п. 19 Порядку зупинення;
- у ПН/РК зазначені операції з кодами товарів згідно з УКТЗЕД/кодами послуг згідно з Державним класифікатором/умовним кодом такого товару, що відображені у такій таблиці даних платника ПДВ, та операції, які на початок операційного дня, протягом якого здійснюється така автоматична реєстрація в ЄРПН, не відповідають критеріям ризиковості здійснення операцій згідно з додатком 3*, та стосовно платника податку відсутнє діюче рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку;
- такі ПН/РК складені та подані для реєстрації в ЄРПН не раніше календарного місяця, що передує місяцю, у якому комісією регіонального рівня прийняте рішення про врахування таблиці даних платника ПДВ або рішення про неврахування таблиці даних платника ПДВ, якщо щодо такого рішення комісією центрального рівня задоволено скаргу та скасовано рішення комісії регіонального рівня про неврахування таблиці даних платника ПДВ;
- щодо таких ПН/РК платника ПДВ комісією регіонального рівня не прийнято рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації ПН/РК в ЄРПН відповідно до Порядку прийняття рішень;
- у день такої автоматичної реєстрації в ЄРПН наявна сума податку, на яку платник податку має право зареєструвати такі ПН та/або РК в ЄРПН, обчислена відповідно до п.п. 200 прим. 1.3 або 200 прим.1.9 ст. 200 прим. 1 ПКУ.
Довідково:* Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку
Трансфертне ціноутворення: новації 2025 року
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що у 2025 році набули чинності зміни у сфері трансфертного ціноутворення.
Законом України від 18 червня 2024 року № 3813-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо особливостей податкового адміністрування під час воєнного стану для платників податків з високим рівнем дотримання податкового законодавства» внесені наступні зміни.
► Доповнено перелік критеріїв пов'язаності юридичних осіб:
- доходи (виручка) юридичної особи – резидента від реалізації продукції окремій юридичній особі – нерезиденту протягом календарного року становлять 75 і більше відсотків доходів такої юридичної особи – резидента від реалізації продукції всім нерезидентам, за умови що такі доходи становлять 50 і більше відсотків загальної суми доходу такої юридичної особи від реалізації продукції;
- вартість продукції, придбаної юридичною особою – резидентом в іншої окремої юридичної особи – нерезидента протягом календарного року, становить 75 і більше відсотків вартості продукції, придбаної такою особою у всіх нерезидентів, за умови, що сума таких операцій з придбання становить 50 і більше відсотків загальної вартості продукції придбаної такою юридичною особою – резидентом.
► Збільшена нижня межа частки володіння корпоративними правами кожної особи в наступній юридичній особі в ланцюгу для визначення пов’язаності (з 20 до 25 відсотків).
► Змінено підходи для формування переліку держав (територій) для цілей підпункту «в» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2. статті 39 Податкового кодексу України (ПКУ).
Кабінет Міністрів України враховує такі критерії:
- держави (території), віднесені до переліку офшорних зон, затвердженого Кабінетом Міністрів України;
- держави (території), віднесені до переліку держав (юрисдикцій), що не виконують чи неналежним чином виконують рекомендації міжнародних, міжурядових організацій, задіяних у сфері боротьби з легалізацією (відмиванням) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванням тероризму чи фінансуванням розповсюдження зброї масового знищення;
- держави (території), компетентні органи яких за результатами двох послідовних звітних (податкових) періодів (років) не забезпечують своєчасний та повний обмін податковою та фінансовою інформацією (зокрема інформацією щодо кінцевого бенефіціарного власника) на запити центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику.
Пропозиції до переліку держав (територій), які відповідають критеріям, визначеним цим підпунктом, з відповідним обґрунтуванням надаються щороку до 1 жовтня центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
У разі якщо зміни до зазначеного переліку затверджуються Кабінетом Міністрів України до 30 листопада, такі зміни застосовуються з 1 січня звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни. У разі затвердження змін до зазначеного переліку після 30 листопада, такі зміни застосовуються з 1 січня другого звітного року, що настає за календарним роком, у якому внесено такі зміни.
► Встановлені критерії, згідно з якими операції з нерезидентами, організаційно-правова форма яких включена до переліку, що затверджується Кабінетом Міністрів України, визнаються неконтрольованими.
Перелік організаційно-правових форм, що затверджується Кабінетом Міністрів України, включає організаційно-правові форми нерезидентів, які не сплачують податок на прибуток (корпоративний податок), у тому числі з доходів, отриманих за межами держави (території) реєстрації таких нерезидентів, та/або не є податковими резидентами держави (території), в якій вони зареєстровані як юридичні особи.
Господарські операції платника податків з нерезидентом, організаційно-правова форма якого включена Кабінетом Міністрів України до переліку організаційно-правових форм нерезидентів, за відсутності критеріїв, визначених підпунктами «а» – «в», «ґ» підпункту 39.2.1.1 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПКУ, визнаються неконтрольованими за наявності хоча б однієї з таких умов:
- нерезидент є резидентом держави (території), з якою Україною укладено міжнародний договір про уникнення подвійного оподаткування, що підтверджується шляхом подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, до 1 жовтня року, що настає за звітним, довідки у паперовій або електронній формі з дотриманням вимог законів України «Про електронні документи та електронний документообіг» та «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено відповідний міжнародний договір України (крім держави (території), що включена до переліку держав (територій), затвердженого Кабінетом Міністрів України відповідно до підпункту 39.2.1.2 підпункту 39.2.1 пункту 39.2 статті 39 ПКУ), відповідно до пункту 103.5 статті 103 ПКУ.
Новації, внесені Законом України від 04 грудня 2024 року № 4112-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо врахування положень Рекомендацій Ради Організації економічного співробітництва та розвитку стосовно податкових заходів для подальшої боротьби з підкупом іноземних посадових осіб у міжнародних ділових операціях».
► Збільшено розмір штрафу у разі неподання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній: 100 розмірів (було 50) прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
► Змінено підхід у визначенні розміру штрафу в разі несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту: штраф у розмірі одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного декларування контрольованих операцій в поданому звіті про контрольовані операції в разі подання уточнюючого звіту, але не більше суми, що дорівнює одному з двох значень, що є меншим за розміром, - або 300 розмірів прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, або 0,5 відсотка суми контрольованих операцій, незадекларованих у поданому звіті про контрольовані операції.
► Зменшено розмір штрафу в разі несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній: штраф у розмірі одного розміру прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року, за кожний календарний день несвоєчасного подання повідомлення про участь у міжнародній групі компаній, але не більше 50 розмірів (було 100) прожиткового мінімуму для працездатної особи, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.
Законом України від 04 грудня 2024 року № 4113-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні» змінено підхід у застосуванні санкцій за порушення, пов’язані з поданням звіту про контрольовані іноземні компанії, вчинені в період з 1 січня 2022 року та протягом дії воєнного стану в Україні по останній календарний день (включно) календарного місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано: за умови виконання контролюючою особою обов'язків, передбачених статтею 392 ПКУ протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану – штрафні санкції за порушення, передбачені абзацами першим – восьмим пункту 120.7 статті 120 ПКУ, не застосовуються.
Руслан Кравченко на зустрічі з бізнесом Миколаївщини: Підприємці повинні мати чітку дорожню карту як позбутися статусу ризиковості
Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко разом з командою ДПС зустрівся з понад 70 представниками бізнесу Миколаївщини. До зустрічі долучився начальник Миколаївської ОВА Віталій Кім.
Основні питання, які обговорили, – це підтримка бізнесу, що працює в умовах війни, виконання рішень судів, справедливе податкове навантаження, повернення ПДВ.
Руслан Кравченко зауважив, що через війну область переживає складні часи. Не працюють порти, постійні обстріли, зруйнована інфраструктура та логістика, нестача робочих кадрів. Попри всі ризики, бізнес регіону шукає нові можливості, залучає міжнародних партнерів, щоб навіть в цих умовах сплачувати податки та підтримувати економіку.
Голова ДПС подякував бізнесу Миколаївщини за незламність. Торік платники податків області сплатили до бюджетів всіх рівнів майже 23 мільярди гривень. Порівняно з 2023 роком надходження зросли на 19 %.
Руслан Кравченко зазначив, що топ-тема, як і в усіх регіонах – зупинення податкових накладних та віднесення до категорії ризикових. У лютому цей показник знизився по всій Україні до 0,39 %. На Миколаївщині з початку року цей показник також зменшився майже вдвічі, а понад 200 субʼєктів позбулися ризикового статусу.
«Однак все одно є випадки, коли бізнес не до кінця розуміє, що треба зробити, щоб вийти з ризиків. Тому поставив завдання податківцям під час опрацювання кожного такого кейсу розробляти дорожню карту для платника податків. Є чіткий покроковий документ для виходу з ризикового статусу, це значно спростить комунікацію та знизить рівень конфліктності. Є алгоритм – виконайте і проблем не буде. Якщо бізнес виконав, але його не виводять – тоді вже є питання до податкової. Бо не може підприємець роками бути в ризиках, якщо для цього немає підстав», – сказав Голова ДПС.
Ще одне питання – детінізація економіки. Він наголосив, що чесний бізнес прагне рівних умов для всіх, бо не може повноцінно конкурувати з тими, хто працює в «тіні» та сплачує зарплату в конвертах, чи шукає інші схеми, щоб не сплачувати податки.
«Тому вже сьогодні разом з Держфінмоніторингом та БЕБ шукаємо нові дієві механізми, щоб боротьба з тіньовою економікою була реальна, а не точкова», – сказав Руслан Кравченко.
За словами Голови ДПС, такий формат комунікації з тими, хто працює на економіку України, важливий, адже він дає бізнесу розуміння майбутніх змін і можливість впливати на процеси.
Руслан Кравченко: ДПС конкретизує перелік підстав для віднесення платника до ризикових
Державна податкова служба оновила довідник кодів ризиковості платників податків. Їх використовують комісії ДПС при розгляді питань про відповідність платника критеріям ризиковості.
Про це розповів Голова Державної податкової служби Руслан Кравченко на своїй сторінці у Facebook.
«Це черговий крок на шляху до прозорості і чіткості у комунікації з бізнесом. Ми вже передали до Мінфіну свої пропозиції щодо змін до Порядку зупинення реєстрації податкових накладних. Тепер – удосконалюємо роботу комісій, щоб платники податків чітко розуміли, чому вони потрапили до переліку ризикових», — сказав Руслан Кравченко.
Основні зміни такі:
- уточнюються коди податкової інформації, які не застосовуються до виробників або надавачів послуг, або ж навпаки використовуються лише для цих категорій платників;
- змінюється період аналізу операцій з ризиковими контрагентами – тепер враховуватимуться лише операції, здійснені не раніше, ніж прийнято рішення про ризиковість контрагента.
Запроваджується кілька нових кодів. Вони стосуватимуться:
- сумнівних операцій із закупівлі великих обсягів послуг чи робіт без реальних умов для їх виконання;
- залучення до операцій неплатників ПДВ без необхідних ресурсів для виконання зазначених робіт;
- експорту товарів невідомого походження в режимі РЕЗ;
- відсутності платника за податковою адресою, що унеможливлює проведення документальної перевірки.
Комунікаційна податкова платформа: податківці надали роз’яснення щодо включення юридичної особи до Реєстру неприбуткових установ та організацій
За зверненням громадської організації на комунікаційну податкову платформу Головного управління ДПС у Дніпропетровській області у форматі онлайн податківцями Криворізького району проведено зустріч.
Розглядали питання отримання юридичною особою статусу неприбуткової, а також порядок включення такої організації до Реєстру неприбуткових установ та організацій (далі – Реєстр).
Звернули увагу на ознаки неприбутковості, які присвоюються організаціям, на перелік документів, необхідних для включення до Реєстру, та на порядок отримання витягу з Реєстру.
Податківці наголосили, що для інформаційної підтримки платників у податковій службі Дніпропетровщини працюють номери телефонів «гарячих ліній», за якими можна отримати консультації. Звернули увагу на переваги Електронного кабінету та можливості мобільного застосунку «Моя податкова».
Нагадали, що триває кампанія декларування доходів, отриманих громадянами у 2024 році, про строки подання податкової декларації про майновий стан і доходи, сплату ПДФО і військового збору за результатами декларування.
Відкритість і доступність комунікації податкової служби з платниками – запорука стабільності партнерських відносин.
Порядок отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу, що суб’єкт господарювання має право звернутися до органу ліцензування із заявою про надання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
До набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального» та із урахуванням п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення» Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», до затвердження форм заяв, зокрема, щодо отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів, такі заяви подаються в довільній формі.
Витяг надається ліцензіату в електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 ПКУ, протягом одного робочого дня з дня отримання відповідної заяви, та має містити відомості, внесені до такого реєстру на дату отримання заяви про надання витягу.
Форма витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів затверджується Кабінетом Міністрів України.
Як завантажити власний кваліфікований сертифікат відкритого ключа?
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області звертає увагу на таке.
Клієнти (користувачі) мають можливість завантажити кваліфіковані сертифікати відкритих ключів на персональний комп’ютер за допомогою програмного забезпечення «ІІТ Користувач ЦСК-1» (далі – Програма).
Для початку використання Програми клієнтам (користувачам) необхідно встановити актуальну версію безкоштовної Програми, яку можливо завантажити на вебсайті Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг Державної податкової служби України (далі – Надавач) (https://ca.tax.gov.ua) за посиланням: Головна/«Отримання електронних довірчих послуг»/«Програмне забезпечення»/«Засіб кваліфікованого електронного підпису чи печатки – «ІІТ Користувач ЦСК-1»/«Інсталяційний пакет «ІІТ Користувач ЦСК-1.3.1» (https://ca.tax.gov.ua/korustyvach_csk).
Детальну інформацію щодо роботи Програми та покрокову інструкцію стосовно можливості завантаження власних кваліфікованих сертифікатів відкритих ключів, наведено у п.п. 5.2 п. 5 Настанови користувача «ІІТ Користувач ЦСК-1.3.1» на вебсайті Надавача за посиланням: Головна/«Отримання електронних довірчих послуг»/«Програмне забезпечення»/«Засіб кваліфікованого електронного підпису чи печатки – «ІІТ Користувач ЦСК-1»/«Настанова користувача «ІІТ Користувач ЦСК-1.3.1».
На вебпорталі ДПС розміщено довідник умовних кодів причин коригування 501, 502, 503, які використовуються при складанні РК до ПН з експорту окремих видів товарів
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області нагадує, що Довідник умовних кодів причин коригування, який містить інформацію, зокрема про умовні коди причин коригування 501, 502 та 503 розміщено на вебпорталі ДПС за посиланням https://tax.gov.ua/dovidniki--reestri--perelik/dovidniki-/357729.html.
Про об’єкт оподаткування податком на прибуток резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Об’єктом оподаткування резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах є операції, визначені п.п. 141.9 прим. 1.2 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 Податкового кодексу України.
Так, до таких операцій відносяться:
- виплати дивідендів власнику корпоративних прав (крім власника корпоративних прав, який є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах) у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.1 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми з повернення (виплати, передачі) внесків та/або інших сум власнику корпоративних прав (крім власника корпоративних прав, який є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах) у зв’язку з виходом такого власника із складу учасників/акціонерів юридичної особи – емітента таких корпоративних прав, ліквідацією такої юридичної особи – емітента, зворотним викупом резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах власних акцій (часток, паїв) у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.2 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, у зв’язку з погашенням або зворотним викупом цінних паперів власної емісії (крім акцій, зазначених у п.п. 135.2.1.2 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ) в сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.21 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми з повернення внесків або суми, що перевищує суму внесків, особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах та яка надала майно у спільну діяльність, у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.3 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати процентів (у тому числі включених до суми основного боргу (тіла кредиту)), комісій, інших винагород, відшкодувань, штрафів, пені, що пов’язані із залученням та/або використанням коштів на користь осіб, які не є резидентами Дія Сіті – платниками податку на особливих умовах, у сумі та за правилами, встановленими підпунктами 135.2.1.4, 135.2.1.5 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ.
Положення п.п. 141.9 прим. 1.2.4 п.п. 141.9 прим. 1.2 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ не застосовуються до:
а) орендних (лізингових) платежів, крім процентів та комісій за договорами фінансового лізингу;
б) платежів у рахунок погашення заборгованості резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах за отримане ним майно (роботи, послуги), включаючи суми, що визнаються відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності як фінансові витрати, крім процентів, комісій, інших винагород, відшкодувань, визначених абзацом першим п.п. 141.9 прим. 1.2.4 п.п. 141.9 прим. 1.2 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ;
в) платежів у рахунок повернення одержаної суми позики, кредиту та/або іншого запозичення;
- передачі майна (надання робіт, послуг) (передачі ризиків, пов’язаних з правом власності, або передачі результатів робіт, послуг) особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, без висування вимог щодо компенсації його (їх) вартості, у тому числі з безоплатної передачі майна (робіт, послуг) у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.6 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ (п.п. 141.9 прим. 1.2.5 п.п. 141.9 прим. 1.2 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ);
- виплати (надання) особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, фінансової допомоги в сумі, визначеній за правилами, встановленими підпунктами 135.2.1.7, 135.2.1.8, 135.2.1.81 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати (переказу), що здійснюється у грошовій формі та/або у відмінній від грошової формі на користь нерезидента (крім випадків здійснення таких операцій нерезидентом через його постійне представництво в Україні) згідно з п.п. 141.9 прим. 1.2.7 п.п. 141.9 прим. 1.2 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ у зв’язку з:
а) погашенням боргових зобов’язань (у тому числі процентів, комісій, інших винагород, відшкодувань, штрафів, пені) за кредитами (позиками), що не зараховані на рахунки в українських банках або не спрямовані на оплату майна, що знаходиться на території України або імпортоване на митну територію України;
б) погашенням зобов’язань за визнаними штрафами, пенею, неустойкою, відшкодуванням збитків, компенсацією неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до вимог цивільного законодавства та цивільно-правових договорів;
в) вкладенням в об’єкти інвестицій (у тому числі придбанням майна), розташовані за межами території України;
г) придбанням робіт (послуг) у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.9 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- передачі майна (виконання робіт, надання послуг) особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, за договором, що передбачає виплату компенсації вартості такого майна (робіт, послуг) у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.10 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати коштів та/або передачі майна (виконання робіт, надання послуг) резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, який провадить діяльність за рахунок та за дорученням нерезидента, на користь такого нерезидента (уповноваженої ним особи) в межах відповідного договору комісії, доручення, агентського договору чи аналогічних договорів у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.11 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати роялті особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, у сумі, визначеній за правилами, встановленими підпунктами 135.2.1.12, 135.2.1.13 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми у зв’язку із здійсненням внеску до статутного капіталу або у спільну діяльність, в довірче управління, якщо отримувачем таких коштів та/або майна є особа, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.14 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- виплати у грошовій формі та/або відмінній від грошової форми у зв’язку з придбанням майна (робіт, послуг) у платників єдиного податку в сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.15 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- переказу коштів з рахунків резидента Дія Сіті – платника податку на особливих умовах в українських банках на рахунки такого платника, відкриті за кордоном, у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.16 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ;
- переказу (сплати) коштів та/або передачі майна особі, яка не є резидентом Дія Сіті – платником податку на особливих умовах, у зв’язку з погашенням зобов’язань за визнаними штрафами, пенею, неустойкою, відшкодуванням збитків, компенсацією неодержаного доходу (упущеної вигоди), нарахованих відповідно до вимог цивільного законодавства та цивільно-правових договорів, у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 135.2.1.17 п.п. 135.2.1 п. 135.2 ст. 135 ПКУ. Положення цього підпункту не застосовуються до операцій, що підлягають оподаткуванню відповідно до п.п. 141.9 прим. 1.2.7 п.п. 141.9 прим. 1.2 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ (п.п. 141.9 прим. 1.2.14 п.п. 141.9 прим. 1.2 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ);
- господарські операції, що визнаються контрольованими відповідно до ст. 39 ПКУ, якщо їх умови не відповідають принципу «витягнутої руки», у сумі, визначеній за правилами, встановленими п.п. 141.9 прим. 1.3 п. 141.9 прим. 1 ст. 141 ПКУ.
Не є об’єктом оподаткування для резидентів Дія Сіті – платників податку на особливих умовах операції з перерахування коштів, безоплатної передачі товарів, виконаних робіт, наданих послуг, які добровільно перераховані (передані) Збройним Силам України, Національній гвардії України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки України, Державній прикордонній службі України, Міністерству внутрішніх справ України, Управлінню державної охорони України, Державній службі спеціального зв’язку та захисту інформації України, іншим утвореним відповідно до законів України військовим формуванням, їх з’єднанням, військовим частинам, підрозділам, установам або організаціям, що утримуються за рахунок коштів державного бюджету, для потреб забезпечення оборони держави та наданої гуманітарної допомоги з дотриманням вимог законодавства України про гуманітарну допомогу у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також на користь центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері цивільного захисту, сил цивільного захисту та/або закладам охорони здоров’я державної, комунальної власності, та/або структурним підрозділам з питань охорони здоров’я обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, коштів, перерахованих на відкриті Національним банком України рахунки державних органів, призначені для фінансового забезпечення заходів з відсічі збройної агресії проти України та ліквідації її наслідків, національної безпеки і оборони, відновлення, підтримки і розвитку України, надання гуманітарної допомоги, а також для залучення коштів на підтримку Збройних Сил України.
Джерела інформації, що використовуються для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки»
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області інформує.
Джерела інформації, що використовуються для встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки», визначені п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 Податкового кодексу України (далі – ПКУ).
Платник податків та контролюючий орган використовують джерела інформації, які містять відомості, що дають можливість зіставити комерційні та фінансові умови операцій згідно з п.п. 39.2.2 п. 39.2 ст. 39 ПКУ, зокрема:
а) інформацію про зіставні неконтрольовані операції платника податків, а також інформацію про зіставні неконтрольовані операції його контрагента – сторони контрольованої операції з непов’язаними особами;
б) будь-які інформаційні джерела, що містять відкриту інформацію та надають інформацію про зіставні операції та осіб;
в) інші джерела інформації, з яких інформація отримана платником податків з дотриманням вимог законодавства, та які надають інформацію про зіставні операції та осіб, за умови, що платник податків надасть таку інформацію контролюючому органу;
г) інформацію, отриману контролюючим органом у рамках укладених Україною міжнародних угод.
Якщо платник податків з метою встановлення відповідності умов контрольованої операції принципу «витягнутої руки» за методами, визначеними п. 39.3 ст. 39 ПКУ, використав джерела інформації, передбачені п.п. 39.5.3.1 п.п. 39.5.3 п. 39.5 ст. 39 ПКУ, контролюючий орган використовує ті самі джерела інформації, якщо не доведено, що інші джерела інформації дають можливість отримати вищий рівень зіставності комерційних та фінансових умов операцій.
Для зіставлення з метою оподаткування умов контрольованих операцій з умовами неконтрольованих операцій податковий орган не має права використовувати інформацію, яка не є загальнодоступною (зокрема інформацію, доступ до якої наявний тільки у органів державної влади). Ці вимоги не стосуються податкової інформації, отриманої контролюючим органом під час проведення перевірки з питань дотримання платником податків принципу «витягнутої руки» відповідно до п.п 39.5.2.13 п.п 39.5.2 п. 39.5 ст. 39 ПКУ.
Отримання ліцензій на право провадження відповідного виду господарської діяльності: подання заяви з 01.01.2025
Головне управління ДПС у Дніпропетровській області повідомляє.
Для отримання ліцензії суб’єкт господарювання подає до органу ліцензування заяву про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності (далі – заява) у паперовій або електронній формі у порядку, визначеному ст. 42 Податкового кодексу України, з виключним переліком відомостей, що наводиться у заяві, та документів, що подаються до такої заяви.
Кабінетом Міністрів України затверджуються:
- форми заяв про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та порядок їх заповнення;
- форми заяв про отримання ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності, про внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів та місць обігу пального, про припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності та порядок їх заповнення.
При цьому, до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання ведення єдиних реєстрів ліцензіатів з виробництва та обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини та рідин, що використовуються в електронних сигаретах, ліцензіатів та місць обігу пального», такі заяви подаються у довільній формі із зазначенням всіх необхідних відомостей, зокрема щодо:
- отримання ліцензії;
- внесення змін до відомостей, що містяться в Єдиному реєстрі ліцензіатів;
- внесення чергового платежу за отриману ліцензію;
- припинення дії ліцензії;
- отримання витягу з Єдиного реєстру ліцензіатів.
Для зручності суб’єктів господарювання рекомендовані форми відповідних заяв розміщені на вебпорталі ДПС для їх можливого використання за посиланням https://tax.gov.ua/media-tsentr/novini/855916.html.
Звертаємо увагу, що з 01 січня 2025 року встановлено: заявник набуває право на провадження відповідного виду господарської діяльності з дня внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності до відповідного Єдиного реєстру ліцензіатів (або з дня, наступного за днем виникнення безумовного обов’язку внесення органом ліцензування відомостей про надану ліцензію на право провадження відповідного виду господарської діяльності, до зазначених реєстрів), про що органом ліцензування надсилається відповідний витяг з відповідного реєстру.
Довідково: Закон України від 18 червня 2024 року № 3817-IX «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, спиртових дистилятів, біоетанолу, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, тютюнової сировини, рідин, що використовуються в електронних сигаретах, та пального», із змінами та доповненнями (ст. 34, частина сьома ст. 35, ст. 43 та п. 3 розд. ХІІІ «Перехідні положення»).
625 тисяч електронних довідок про доходи вже отримали громадяни від ДПС цьогоріч: запит можна формувати і по місяцях
З початку року громадяни отримали понад 625 тисяч відомостей про доходи та сплачені податки в електронному вигляді. Тепер запит, за яким фізичні особи можуть отримати інформацію про джерела та суми нарахованого доходу, нарахованого (перерахованого) податку та військового збору з Державного реєстру фізичних осіб – платників податків (ДРФО), також можна формувати по окремих місяцях.
Як подати запит
у мобільному застосунку «Моя податкова»:
- авторизуватися з файловим або хмарним КЕП, ДіяПідпис;
- обрати режим «Отримати відомості про суму виплачених доходів» у розділі «Послуги»;
- натиснути «СТВОРИТИ» та вказати період (місяць та рік), за який необхідно отримати відомості;
- підписати КЕП.
Як це зробити – у відео: https://tax.gov.ua/mobilniy-zastosunok-moya-podatkova/videomateriali/10224.html.
в Електронному кабінеті:
- ідентифікуватися з використанням файлового або «хмарного» КЕП, або через Інтегровану систему електронної ідентифікації – id.gov.ua (MobileID чи BankID);
- обрати розділ «Запит про суми виплачених доходів» у меню «ЕК для громадян»;
- вказати період (місяць та рік), за який необхідно отримати відомості;
- підписати КЕП.
Відомості з ДРФО можна отримати:
- починаючи з 01.01.1998;
- за період до 01.01.2021 – поквартально, з 01.01.2021 – помісячно;
- за будь-які п’ять років;
- за останній звітний період (місяць) – через 25 днів після його закінчення.
*Контакт-центр Державної податкової служби України надає консультації платникам податків, роз’яснення з питань податкового законодавства та допомогу у вирішенні питань, пов’язаних із податками.
Як звернутися? Гаряча лінія: 0 800 501 007 (дзвінки безкоштовні). Електронна пошта: idd@tax.gov.ua. Особистий кабінет: через електронний кабінет платника податків.
Режим роботи: понеділок–п’ятниця, з 08:00 до 18:00.
Податкова служба Дніпропетровщини припинила виробнику дію ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято рішення від 05.03.2025 про анулювання ліцензії на право оптової торгівлі алкогольними напоями у виробника.
У ході проведення фактичної перевірки цього виробника податківці встановили факти порушення правил обігу підакцизної продукції. В акті перевірки зафіксовані: зберігання необлікованої алкогольної продукції та реалізація у роздрібній мережі алкогольних напоїв ТМ «П» без марок акцизного податку встановленого зразка.
А це відповідно до чинного законодавства тягне за собою припинення дії ліцензії на право провадження відповідного виду господарської діяльності.
Нагадаємо, що рішення про проведення перевірки виробника алкогольних напоїв ТМ «П» було прийняте у лютому поточного року у зв’язку з реалізацією такої продукції у місцях торгівлі з порушенням законодавства. Тоді податківці застосували штрафні санкції до двох підприємців за продаж алкоголю без акцизних марок (https://dp.tax.gov.ua/media-ark/news-ark/870114.html) .
ДПС, Держфінмоніторинг та БЕБ підписали Меморандум про співробітництво
ДПС, Держфінмоніторинг та БЕБ активізують боротьбу з фінансовими злочинами, ухиленням від сплати податків, відмиванням грошей та фінансуванням тероризму.
Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко, Голова Державної служби фінансового моніторингу Філіп Пронін та в. о. Директора Бюро економічної безпеки України Сергій Перхун підписали тристоронній Меморандум про співробітництво.
Співпраця відбуватиметься за такими напрямами:
- обмін інформацією між ДПС, Держфінмоніторингом та БЕБ;
- створення в разі потреби робочих груп для підготовки та проведення спільних заходів;
- обмін досвідом та надання роз’яснень, що стосуються сфер діяльності.
«Така співпраця важлива для фінансової безпеки держави особливо в умовах війни. Бо це кошти на оборону країни, нашу національну безпеку та реалізацію соціальних програм. Державні органи мають об’єднувати зусилля у боротьбі з ухиленням від сплати податків та економічними злочинами. Разом працюємо над тим, щоб ніхто не обходив закон!» – зазначив Руслан Кравченко.
Руслан Кравченко: ДПС зацікавлена у розвитку співпраці з податковою Бельгії
Голова Державної податкової служби України Руслан Кравченко зустрівся з Послом Бельгії в Україні Люком Якобсом. Основне питання – поглиблення співпраці між податковими органами України та Бельгії, оскільки це відкриває нові можливості розвитку.
«У межах багатосторонніх угод про автоматичний обмін вже маємо результати співпраці з Федеральною державною службою фінансів Бельгії (FPS Finance). Обмінюємося інформацією про фінансові рахунки (CRS), а також працюємо у межах ініціатив ОЕСР (BEPS), які допомагають боротися з тіньовими схемами», – повідомив Голова ДПС.
На сьогодні в Україні працює більше 100 підприємств із бельгійським капіталом. Торік сума сплачених ними податків – понад 720 млн грн. Бізнес із бельгійськими інвестиціями попри війну залишається надійним партнером України з високим рівнем комплаєнсу.
«Запропонував пану Послу провести спільну зустріч з цими підприємствами, щоб почути чим вони живуть, з якими проблемами стикаються, та підтримати інвесторів у складних умовах. Кожне працююче підприємство – це робочі місця, податки на оборону, соцвиплати та фінансова стабільність країни. І ті, хто підтримують нас, мають отримувати і від України належну підтримку. Ми всі працюємо заради Перемоги!» – зазначив Руслан Кравченко.
Також ДПС зацікавлена у розвитку співпраці з податковою Бельгії. Насамперед йдеться про такі напрями:
- обмін інформацією для запобігання податковим зловживанням;
- впровадження кращих європейських практик у адмініструванні податків;
- гармонізація національного законодавства з ЄС.
«Бельгія має потужний досвід у багатьох напрямах. Тому спільна робота дозволить впровадити кращі європейські практики в роботі ДПС. Сподіваюся на сприяння пана Посла у реалізації нових спільних проєктів між податковими інституціями наших країн», – резюмував Голова ДПС.
Руслан Кравченко: ДПС анулювала дві ліцензії на оптову торгівлю алкоголем ТОВ «Українська торгова дистрибуційна компанія», засновником якого є ГЛОБАЛ СПІРІТС АМГ ЄВРОПА ЛТД
Державна податкова служба України анулювала дві ліцензії на оптову торгівлю алкоголем ТОВ «Українська торгова дистрибуційна компанія», засновником якого є ГЛОБАЛ СПІРІТС АМГ ЄВРОПА ЛТД. Рішення ухвалене за результатами проведення фактичної податкової перевірки.
Про це на своїй сторінці у Facebook повідомив Голова ДПС Руслан Кравченко.
Він зазначив, що встановлені факти, які можуть свідчити про ухилення від сплати податків орієнтовно на суму понад 700 млн грн, та реалізацію алкоголю без ліцензій. Остаточна сума буде встановлена після проведення додаткових заходів контролю.
Голова ДПС навів один із фактів порушень. Зокрема, тільки протягом січня 2025 року ТОВ продало алкоголю на суму 48 млн грн субʼєкту господарської діяльності в Житомирі, який раніше був позбавлений ліцензії на роздрібну торгівлю через фактичну відсутність магазину. За адресою, куди за документами відвантажувалися 2-3 фури алкогольних напоїв на день, розташований молитовний дім. Товариство оштрафоване на 97 млн грн за безліцензійну роздрібну торгівлю.
Загалом за такою схемою було продано понад 37 млн пляшок товару без належного обліку та сплати податків.
Крім цього, товариство втратило ліцензію на оптову торгівлю алкоголем. Її дія припинена через відсутність у ТОВ одного із місць зберігання, яке значиться у Єдиному державному реєстрі.
Через ці порушення розглядається питання щодо відповідності суб'єкта критеріям ризиковості. Відповідні матеріали вже направлені до Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків.
Далі на підприємство чекає повна документальна перевірка. Крім того, наразі готуються документи про виявлені порушення і передача їх правоохоронним органам.
«Схеми з отримання надприбутків через несплату податків обертаються проти тих, хто намагається обдурити державу. ДПС послідовно бореться з тіньовим ринком. Відповідальність для тих, хто маніпулює – неминуча. Ринок має працювати прозоро, а бюджет отримувати належні платежі!» – підкреслив Руслан Кравченко.
До уваги користувачів ПРРО: актуальні програмні рішення від ДПС
Державна податкова служба України інформує платників про можливість використання безоплатного функціоналу оновленого «ПРРО ДПС».
Це програмне рішення:
- відповідає вимогам законодавчих та інших нормативно-правових актів у сфері застосування ПРРО;
- охоплює затребувані бізнесом операційні системи, до яких «ПРРО ДПС» адаптоване.
Користувачам, які досі використовують «ПРРО каса», для використання безоплатного програмного рішення Державної податкової служби рекомендується перейти до застосування «ПРРО ДПС», який розроблений на заміну «ПРРО каса».
Актуальна версія «ПРРО ДПС» для операційних систем Android, iOS доступна для завантаження на відповідних цифрових платформах App Store, Google Play та на вебпорталі ДПС за посиланням: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/.
Також за цим посиланням доступне для завантаження «ПРРО ДПС» для OC Windows та web.
Для операційних систем Android, iOS користувачам, у яких активована функція щодо отримання автоматичних повідомлень про нові версії, надходять сповіщення про наявність змін у програмному забезпеченні «ПРРО ДПС», яке необхідно оновити.
«ПРРО ДПС» для OC Windows формує такі повідомлення автоматично. Версія для web оновлюється автоматично.
Для зручності користувачів в банері «Програмні РРО» розміщені:
керівництво користувача «ПРРО ДПС» для відповідних операційних систем: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/kerivnitstvo-koristuvacha;
форми ПРРО та інструкції щодо їх заповнення: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/formi-prro/;
відповіді на актуальні запитання користувачів: https://tax.gov.ua/baneryi/programni-rro/aktualni-zapitannya-vidpovidi.
З 1 січня 2025 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, отриманих у 2024 році!
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) звертає увагу, що 01.01.2025 розпочалась кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2024 року.
Відповідно до норм Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платники податків зобов’язані самостійно обчислити суму податку на доходи фізичних осіб, що підлягає сплаті до бюджету за результатами звітного податкового року, шляхом подання до податкового органу податкової декларації про майновий стан і доходи (податкова декларація), при отриманні:
- окремих видів доходів, що не підлягають оподаткуванню при виплаті, але не звільнених від оподаткування (п. п. 168.1.3 п. 168.1 ст. 168 Кодексу);
- доходів від особи, яка не є податковим агентом (від інших фізичних осіб (резидентів або нерезидентів)) (п. п. 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу);
- іноземних доходів (п. п. 170.11.1 п. 170.11 ст. 170 Кодексу).
Податкову декларацію також зобов’язані подавати:
- фізичні особи, які отримують доходи від підприємницької діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування (ст. 177 Кодексу);
- фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність (ст. 178 Кодексу);
- іноземці, які за результатами звітного року набули статус резидента України, мають відобразити доходи з джерелом їх походження в Україні та іноземні доходи (п.п. 170.10.4 п. 170.10 ст.170 Кодексу);
- платники податку – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду (п. 179.3 ст. 179 Кодексу).
Дотримання професійної етики – один з найважливіших принципів роботи органів ДПС
Відділ комунікацій з громадськістю управління інформаційної взаємодії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (Кам’янський район) нагадує, що під час виконання своїх службових повноважень працівники органів ДПС зобов’язані неухильно додержуватися загальновизнаних етичних норм поведінки: бути ввічливими у стосунках з громадянами та суб’єктами господарювання, будувати свої відносини з ними на основі довіри, поваги, об’єктивності, справедливості, терпимості, законності. Сервіс ДПС України «Пульс» дає змогу платнику повідомляти про неправомірні вчинки або бездіяльність співробітників органів ДПС.
Жодне повідомлення не залишиться без уваги, адже плідна робота сервісу «Пульс» – це шлях до успішної співпраці громадян та бізнесу з органами ДПС.
Номер Контакт-центру ДПС 0800-501-007 (напрямок «5»).
|
Відділ комунікацій з громадськістю
управління інформаційної взаємодії
Головного управління ДПС
у Дніпропетровській області (Кам'янський район)