Царичанська громада
Дніпропетровська область, Дніпровський район

Як працюють симулятори бюджету ОТГ, школи та медичного закладу.

Дата: 03.06.2019 17:05
Кількість переглядів: 1837

Фото без опису

Джерело:

Український кризовий медіа-центр
 

В Україні вперше презентовано симулятори бюджету об’єднаної територіальної громади, школи та медичного закладу. Це онлайн-інструменти, які представляють складні цифри про наявні бюджетні ресурси у доступному для звичайних громадян вигляді. Пілотну версію створили для бюджету Царичанської ОТГ (Дніпропетровська область). Над проектом працювали CASE Україна, за підтримки Програми DOBRE та Бюро з питань демократії, прав людини та праці Державного департаменту США (DRL).

Бюджетний симулятор дозволяє продемонструвати звідки беруться кошти у громаді і як вони використовуються. Він включає основні розділи бюджету «дохідна частина» та «видаткова частина», а також надає змогу мешканцями подавати проектні пропозиції.

«Ми взяли основні напрямки видатків Царичанської ОТГ: освіта, медицина, адміністративна діяльність, культура й спорт. Керівництву громади буде цікаво звітувати у доступному вигляді про наявні ресурси, а люди, не маючи спеціальних знань, можуть подивитися, які є можливості і обмеження. Люди можуть відобразити свої побажання щодо того як розпорядитися наявними коштами. Єдина вимога – видатки повинні відповідати наявним ресурсам. Після того людина натискає кнопку «ухвалити бюджет» і бачить результати того, що обрала», – розповів Дмитро Боярчук, виконавчий директор Центру соціально-економічних досліджень «CASE Ukraine», на прес-брифінгу в Українському кризовому медіа-центрі.

Користувачі симулятора можуть заходити у розділи окремих інституцій, дивитися, скільки на них витрачається коштів і на що саме, коригувати загальний розмір видатків, вносити зміни в межах одного напрямку (кількість дітей на 1 вчителя, які ліки за рахунок бюджету тощо).

«У програмі закладена усереднена вартість ремонту доріг, і людина одразу бачить, скільки це коштує. І якщо людина пропонує ремонт на 20 мільйонів гривень – треба зрозуміти, звідки ці кошти взяти. Пропозиції проходять модерацію і, якщо вони реалістичні для виконання – потрапляють на обговорення. Люди можуть їх бачити і коментувати», – розповів Дмитро Боярчук.

Інструмент особливо актуальний у зв’язку з тим, що внаслідок децентралізації місцеві бюджети почали отримувати набагато більше повноважень і коштів. Для прикладу, з часу створення Царичанської громади, її бюджет зріс у 4 рази і зараз становить 115 мільйонів гривень. Із них 55 мільйонів – власні доходи. Це створює нові виклики та можливості, а також вимоги до прозорості за витрачанням коштів громадами.

«Ми ставимо за мету зробити своїх мешканців господарями на своїй території. Для цього вони повинні розуміти, як працює система – як надходять кошти, хто здійснює розподіл. Бюджетний симулятор допомагає це зробити. За короткий час роботи симулятора ми маємо вже понад 50 поданих пропозицій, найбільш підтримувані – беремо у роботу. Загалом ним скористалися майже 3000 мешканців», – каже Ірина Смоляга, заступниця голови Царичанської ОТГ. Частину проектів вже реалізували.

Фото без опису

 

«Це ефективний інструмент і для депутатів місцевих рад, які не всі достатньо розуміють бюджетний процес. І, наприклад, можуть побачити, що якщо збільшити видатки на заробітну плату вчителів – наскільки збільшується дефіцит бюджету. Таке розуміння потрібне на всіх щаблях місцевого самоврядування. А місцеві жителі мають розуміти, на що спрямовуються кошти, і мати можливість впливати на бюджет», – зазначив Ігор Онищук, експерт проектного офісу секторальної децентралізації Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України.

Фото без опису

Бюджетні симулятори школи і медичного закладу – розроблені також для Царичанської громади – дозволяють побачити розподіл видатків у межах однієї конкретної установи. Ці видатки можна порівнювати з показниками інших шкіл. Щодо кожної статті видатків користувачі можуть коментувати й надсилати запити на додаткову інформацію. Інформація у базі даних буде регулярно оновлюватися. «Ми очікуємо, що шефство над окремими закладами візьмуть певні громадські активісти, і часові затрати для цієї роботи будуть мінімальними», – каже Дмитро Боярчук.

Планується, що даним інструментом скористається ще щонайменше 50 громад програм DOBRE та “ДІЄМО”.

Більше фото тут


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь