Основні причини та симптоми отруєнь грибами

Дата: 14.06.2021 15:47

Отруєння грибами є найбільш важким харчовим отруєнням людей.  Тяжкість

отруєння грибами обумовлюється тим, що вони містять отруйні сполуки, які

вибірково діють на внутрішні органи і системи людини, вражаючи шлунково-

кишковий тракт, центральну нервову та серцево-судинну системи, та

нирки. Із 2 тисяч видів грибів в Україні, їстівними вважаються близько 500.

Основні причини отруєнь:

• вживання отруйних грибів;
  • неправильне приготування умовно їстівних грибів;
  • вживання старих або зіпсованих їстівних грибів;
  • вживання грибів, що мають двійників або змінилися внаслідок мутації (навіть білі гриби і підберезники мають своїх небезпечних двійників).

Не збирайте гриби:

• якщо не впевнені, що вони їстівні;
  • поблизу транспортних магістралей, на промислових пустирях, колишніх смітниках, в хімічно та радіаційно небезпечних зонах;
  • невідомі вам гриби, особливо з циліндричною ніжкою, в основі якої є потовщення "бульба", оточене оболонкою;
  • гриби з ушкодженою ніжкою, старі, в'ялі, червиві або ослизлі гриби;
  • ніколи не збирайте пластинчаті гриби, оскільки отруйні гриби маскуються під них;
  • "шампіньйони" та "печериці", у яких пластинки нижньої поверхні капелюшка гриба білого кольору;
  • не порівнюйте зібрані чи придбані гриби із зображеннями в різних довідниках, - вони не завжди відповідають дійсності.

Запам’ятайте,  навіть якщо ви впевнені у якості і безпеці грибів, їх не рекомендовано вживати:

• жінкам у період вагітності і грудного вигодовування;
  • дітям до 12 років;
  • людям літнього віку.

Симптоми отруєння: нудота, блювота, біль у животі, посилене потовиділення, зниження артеріального тиску, судоми, мимовільне сечовиділення, проноси, розвиток симптомів серцево-судинної недостатності. Первинні ознаки отруєння з'являються через 1-4 години після вживання грибів, в залежності від виду гриба, віку та стану здоров'я потерпілого, кількості з'їдених грибів. Біль та нападки нудоти повторюються декілька разів через 6-48 годин, а смерть настає через 5-10 днів після отруєння.

Забороняється при ознаках отруєння:

Вживати будь-які ліки та їжу, а також алкогольні напої, молоко, це може прискорити всмоктування токсинів грибів у кишківнику, займатися будь-якими іншими видами самолікування. Домедична допомога при отруєнні грибами -  Викличте "Швидку медичну допомогу"  за тел. «103», та, не очікуючи її прибуття, негайно промийте постраждалому шлунок: випити 5-6 склянок кип'яченої води або блідо-рожевого розчину марганцівки. Натисніть пальцями на корінь язика, щоб викликати блювоту. Дайте йому активоване вугілля (4-5 пігулок), після того як промивні води стануть чистими.

Після надання домедичної допомоги: дайте випити потерпілому міцний чай, каву, або злегка підсолену воду, відновіть тим самим водно-сольовий баланс. Покладіть на живіт і до ніг потерпілого грілки для полегшення його стану.

Майстер виробничого навчання

Дніпровський територіальних курсів

ЦЗ та БЖД Дніпропетровської області                                                         Сергій ЯЦЕНКО