Стоп МОБІНГУ! Інформує Південно-Східне міжрегіональне управління Державної служби з питань праці

Дата: 04.03.2023 10:35

Законом України від 16 листопада 2022 року № 2759-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо запобігання та протидії мобінгу (цькуванню)» внесено зміни до Кодексу законів про працю України, якими запроваджено додатковий захист честі і гідності учасників трудових відносин.

Кодекс законів про працю України доповнено статтею 22  яка визначає поняття мобінгу та форми психологічного та економічного тиску.

Водночас, роботодавців зобов’язано вживати заходів для забезпечення безпеки і захисту фізичного та психічного здоров'я працівників.

Також, Закон вносить зміни у частину третю статті 38 КЗпП, які дозволяють розірвати працівнику трудовий договір у визначений ним строк , якщо роботодавець чинив мобінг стосовно працівника, або не вживав заходів щодо його припинення.

Своєю чергою роботодавець може розірвати трудовий договір зі своєї ініціативи (статті 40 та 41 КЗпП):

• з працівником у випадку вчинення ним мобінгу;
  • з керівником підприємства, установи, організації у випадку вчинення ним мобінгу незалежно від форм прояву та/або невжиття заходів щодо його припинення.

Разом з тим, усі вищевказані факти мають бути встановлено судовим рішенням, яке набрало законної сили.

Також законодавець передбачив, що у випадку звільнення працівника за власним бажанням на підставі вчинення щодо нього мобінгу або не вжиття роботодавцем заходів щодо його припинення працівнику виплачуватиметься вихідна допомога у розмірі, передбаченому колективним договором, але не менше тримісячного середнього заробітку.