Царичанська громада
Дніпропетровська область, Дніпровський район

Царичанська громада історична, мальовнича, гостинна

Фото без опису

Історія неповторного своєю природною красою Приорільського краю бере свій початок із сивої давнини. За часів Київської Русі територія громади була у складі Переяславського князівства, а з ХІV ст. входила до складу Литовської держави. З ХVІІ ст. – у складі Гетьманщини та земель Війська Запорізького низового.

У ХVІІІ ст. річка Оріль була природно-адміністративною межею між Гетьманщиною (правий берег) і землями Війська Запорізького (лівий берег, Проточанська та Орільська паланки). Після 1775 року у різні роки і різні проміжки часу територія краю входила до складу Новоросійської, Азовської, Малоросійської, Полтавської, Катеринославської губерній та Катеринославського намісництва.

Фото без опису

Царичанський район як територіально-адміністративна одиниця виник 5 жовтня 1923 року у складі Полтавської губернії. З 1932 року є частиною Дніпропетровської області.

А з серпня 2016 року, шляхом об’єднання Царичанської селищної ради, Бабайківської, Михайлівської, Прядівської та Юр’їської сільських рад Царичанського району утворена Царичанська селищна об’єднана територіальна громада.

До часу появи козацтва на Україні Приорільський край був територією, де випасали худобу численні кочові народи: скіфи, сармати, печеніги, половці. Останніх неодноразово громили дружини київських князів на берегах р. Оріль у ХІ-ХІІ століттях. З ХІV по кінець ХVІІІ ст. на території сучасної царичанщини кочували орди кримських татар.

Фото без опису

Територія сучасної громади почала активно заселятись, починаючи з ХVІІ ст. Першим виникло поорільське містечко Царичанка – 1604 р. У ХVІІІ ст. цей процес набув масового характеру і було утворено ряд інших сіл: Бабайківка – 1765р., Прядівка – 1753 р., Михайлівка – 1770 р., Юр’ївка – перша половина ХІХ ст. У 1718 р. у Царичанці вже проживало 103 кінних, 12 піших і 46 тяглових козаки. Посполитого люду було 221 чоловік, 104 з яких мали тягло (коні і воли).

У 1775 році було утворено в межах Азовської губернії Царичанський повіт. У 1776 році у його 40 населених пунктах проживало 27019 жителів.

 

Заняття рослинництвом, тваринництвом, бджолярством, рибальством, торгівлею були основним для жителів краю з часів його заснування і поселення на цій території людей.

Не зважаючи на віддаленість від основних доленосних подій в історії України, наші поорільські землі так чи інакше брали в них участь. Це і повстання І.Петрика (кінець XVII століття), участь у Полтавській битві (1709 р.), будівництво Української укріпленої лінії (1733-1736 рр.), активна участь у російсько-турецьких війнах XVIII століття.

Будучи прикордонною територією Царичанка близько 20 років була центром Царичанської митниці, яка регулювала торгівельне та епідеміологічне життя Приорільського краю. У ХІХ столітті економічне і громадське життя селища проходило в межах військово-суспільних подій, які були характерні для тодішньої Російської імперії. З початку ХІХ століття Царичанка входить в межі Полтавської губернії Кобеляцького повіту, а лівобережні землі і поселення до складу Катеринославської губернії Новомосковського повіту.

З початку ХХ століття наш край захопили буремні події революції 1917 року, громадянської війни 1918-1922 рр., колективізація, Голодомор 1932-1933 рр., окупація німецькими військами 1941-1943 рр., післявоєнний відбудовчий період, часи розпаду Радянського союзу і утворення незалежної Української держави.

 

У рамках розвитку туристичної галузі в Царичанській територіальній громаді  розроблені та діють три туристичні маршрути: «Мальовничі куточки Приорілля», «Цікавими місцями Царичанської громади» та активний маршрут «Оріль». Відвідуючи їх, туристи різновікових категорій мають змогу ознайомитися з курганами, редутами, залишками укріпленої лінії, природними пам`ятками (гора Калитва,  природно-заповідна зона «Лелія», озеро Довге, річка Оріль), Свято-Покровським кафедральним собором та іншим.

          На території Царичанської громади знаходиться два заклади тимчасового розміщення: готель «Оріль» 10 номерів, 40 ліжкомісць (смт Царичанка, вул. Центральна, 115); готельно-ресторанний комплекс «Старий млин»: хостел на 16 місць, 3 номери-апартаменти 2-х місні (24 ліжкомісць) (смт Царичанка,  вулиця 14-ї Гвардійської дивізії, 5).

Фото без опису

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь