ПЕРЕОХОЛОДЖЕННЯ ОРГАНІЗМУ – ЦЕ НЕБЕЗПЕЧНО!

Дата: 06.11.2018 08:45

З настанням осінньо-зимового періоду року, з кожним днем стає все дедалі холодніше, синоптики прогнозують зниження температури повітря та встановлення холодної, морозної погоди. Внаслідок чого, постає проблема переохолодження організму, яке особливо часто відбувається при міцних морозах у поєднанні з підвищеною вологістю повітря та сильним вітром.

Основні причини переохолодження організму – тривале перебування на холоді або навіть короткочасне перебування в крижаній воді.

Ознаки переохолодження – озноб, тремтіння, синюшність шкіри та губ, зниження температури тіла, біль у пальцях рук і ніг, поява «гусячої шкіри», гикавка, затьмареність свідомості. У постраждалого настає апатія, сонливість, загальна слабкість. Ступінь і швидкість переохолодження залежать від температури повітря або води та адаптації організму до холоду.

Найчастіше переохолодження загрожує особам, які багато часу перебувають на холоді, людям похилого віку, маленьким дітям, особам, що мають проблеми зі здоров’ям, особливо тим хто має захворювання серця, або у яких може виникати порушення кровообігу.

Щоб уникнути переохолодження організму:

• зверніть увагу на одяг та взуття. Одягайтеся так, щоб між шарами одягу залишався прошарок повітря, який утримує тепло, просторий одяг сприяє нормальній циркуляції крові. Взуття не повинно бути тісним, у нього необхідно вкладати теплі устілки, а замість бавовняних шкарпеток слід вдягати вовняні, вони поглинають вологу та залишають ноги сухими;
  • захищайте відкриті ділянки шкіри найбільш схильні до впливу холоду, виходячи на вулицю  не забувайте вдягати рукавички, а ніс та вуха захищати шапкою, шарфом, піднятим коміром;
  • вживайте більше теплої рідини, це сприяє кращій терморегуляції організму, якщо не має гарячої, пийте побільше простої води, уникайте вживання напоїв, які містять алкоголь і кофеїн;
  • знаходячись на холоді, обов’язково рухайтесь – активні рухи такі, як присідання, біг на місці, розмахування руками та ногами тощо збільшують теплоутворення і зменшують шанси переохолодження.

Зазвичай переохолодження не мине саме по собі. Як тільки з'являться симптоми замерзання шукайте затишне місце, де можна зігрітися та вживайте заходів щодо швидкого відновлення нормальної температури тіла:

• прийміть теплу ванну, температура води в якій повинна бути 25-300С, впродовж 20-30 хвилин температуру води довести до 350С, після ванни розітріться вовняною тканиною;
  • якщо не має можливості прийняти ванну,  вдягніть теплий одяг, обкладіть тіло грілками, пляшками з теплою водою тієї ж температури, що й у ванні;
  • після відновлення нормальної температури тіла, прийміть гарячий чай або каву, укрийтесь теплою ковдрою.

При ускладненнях від переохолодження негайно зверніться до лікувального закладу.

Будьте обачними! Ці прості і ефективні заходи допоможуть зберегти власне здоров'я і здоров'я своїх близьких!

Методист Кам’янських курсів

2 категорії НМЦ ЦЗ та БЖД