Особливості проведення ЗНО 2021

Дата: 21.01.2021 10:59

З 01 лютого   розпочнеться реєстрація на основну сесію Зовнішнього незалежного оцінювання 2021, яке  триватиме до 05 березня  2021року.

Випускники шкіл повинні знати про новий формат ЗНО, який на них очікує. Формат реєстрації  - такий, як минулого року: заклади освіти формують списки і надсилають у центр оцінювання якості освіти.

Керівники закладів освіти зможуть подати документи учнів, які проходитимуть ДПА у формі ЗНО, до 01.03.2021.

Враховуючи  суттєві зміни у  системі складання зовнішнього незалежного оцінювання (ЗНО) для випускників шкіл 2021 року, варто звернути увагу на цьогорічні нововведення.

Порядок проведення зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти  затверджений наказом Міністерства освіти і науки України від 10 січня 2017 р. № 25, зареєстрований у Міністерстві юстиції України 27 січня 2017 р. за № 118/29986.

Наказом Міністерства освіти і науки України від 09.07.2019 № 945 «Деякі питання проведення в 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти» вирізнено систему складання ЗНО у 2021 році.

Відповідно до Календаря плану підготовки та проведення у 2021 році зовнішнього незалежного оцінювання результатів навчання, здобутих на основі повної загальної середньої освіти,  затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України від 30.09.2020 № 1210 установлено дати проведення ЗНО 2021 із 12-ти тестувань:

Хімія – 21.05.2021

Іспанська, німецька, французька мови – 24.05.2021

Англійська мова — 25.05.2021

Математика – 28.05.2021

Українська мова – 01.06.2021

Українська мова і література – 01.06.2021

Історія України – 04.06.2021

Фізика – 07.06.2021

Біологія – 10.06.2021

Географія – 15.06.2021

На відміну від 2020 року у прийдешньому випускники матимуть можливість обирати п'ять предметів, з яких складатимуть ЗНО.

Для осіб, які у 2021 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти, обов’язковою буде ДПА у формі ЗНО з чотирьох навчальних предметів:

1) української мови (виконання завдань сертифікаційної роботи) або  української мови та літератури (виконання завдань субтесту з української мови).

Для багатьох пересічних громадян таке нововведення не зрозуміло. Тому надаємо роз’яснення.

Відмінність сертифікаційної роботи українська мова/українська мова та література пов’язана у першу чергу із вступною кампанією.

Особи, які у 2021 році завершують здобуття повної загальної середньої освіти та/або планують вступати до закладів вищої освіти, під час реєстрації на ЗНО матимуть можливість самостійно обирати, яку саме роботу виконуватимуть під час зовнішнього оцінювання: сертифікаційну роботу з української мови або сертифікаційну роботу з української мови і літератури*.

*Умовами прийому на навчання для здобуття вищої освіти в 2021 році передбачено, що для вступників на спеціальності гуманітарного та соціального спрямування обов’язковим залишиться ЗНО з української мови та літератури, вступники ж на інші спеціальності зможуть скористатися правом проходити тестування лише з української мови.

Учні 11-х класів перед початком реєстрації на основну сесію повинні визначитися щодо вступу до ВИШу та напрямку спеціалізації.

У 2021 році в переліку навчальних предметів зовнішнього оцінювання виокремлюють математику як обов’язковий предмет:

2) математика (перелік завдань залежить від рівня, на якому здобувач освіти вивчав цей навчальний предмет)

ДПА (у формі ЗНО) з математики для осіб, які завершують здобуття повної загальної середньої освіти, є обов’язковим, а  ЗНО з математики – не обов’язкове (якщо не є конкурсним предметом для вступу). Тому сертифікаційну роботу з математики розділено на два тестові зошити:

При реєстрації учасник до кожного предмету буде обирати необхідні позначки. Для ДПА до предмету математика потрібно буде обрати рівень навчання  та зробити відмітку, що цей предмет потрібен і для ЗНО(вступу до ЗВО).

3) історія України (субтест "Період XX - початок XXI століття") або одна з іноземних мов (перелік завдань залежить від рівня, на якому здобувач освіти вивчав цей навчальний предмет);

4) один з навчальних предметів (історія України, біологія, географія, фізика, хімія, а також англійська, іспанська, німецька або французька мови) за вибором здобувача освіти.

У 2021 році при вступі до закладів вищої освіти прийматимуться сертифікати ЗНО 2018, 2019, 2020 та 2021 років у будь-яких комбінаціях на вибір вступника.

Розміщення на інформаційних сторінках учасників ЗНО результатів зовнішнього оцінювання:

хімія – до 04.06.2021,

іноземні мови – до 18.06.2021,

математика, фізика – до 22.06.2021,

українська мова, українська мова і література, історія України, біологія – до 25.06.2021,

географія – до 30.06.2021

Формат проведення тестувань на сьогоднішній день залишається незмінним. Проте,  прораховуюся різні варіанти проведення Державної підсумкової атестації. Все буде залежати  від епідемічної ситуації в країні.

Але точно можна сказати одне – ЗНО буде обов’язковим для вступу до Закладів вищої освіти. У разі внесення змін у формат проведення ДПА, буде надаватися додаткова інформація.